21.9 Cu. Ft. CleanSteel Top-Freezer Refrigerator - GTL22JBPBS
21.9 Cu. Ft. CleanSteel Top-Freezer Refrigerator
Model: GTL22JBPBS








21.9 Cu. Ft. CleanSteel Top-Freezer Refrigerator
Model: GTL22JBPBS
Key Features
CleanSteel™ exterior
Illuminated upfront slimline temperature controls
Adjustable spill proof glass shelves
Sealed vegetable / fruit crisper
Spillproof freezer floor
Large door storage
Never clean condenser
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
CleanSteel™ exterior
Offers a premium stainless look that resists fingerprints, smudges, and smears
Illuminated upfront slimline temperature controls
Offer maximum style and convenience
Adjustable spill proof glass shelves
Helps to contain spills for ease of cleaning
Sealed vegetable / fruit crisper
Provides easy storage for your fruits and vegetables
Spillproof freezer floor
Seamless design offers easy cleanup
Large door storage
Offers ideal space for storing large containers in the door, freeing up valuable shelf space
Never clean condenser
Condenser coils are encased, so they don't require cleaning in normal operating environments
Certifications
California Prop 65
Specifications
Other
| Side Air Clearances | 0.125 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 32.88 in. |
| Height | 67.5 in. |
| Length | 33.63 in. |
| Weight | 230 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 37.88 in. |
| Shipping Height | 72.5 in. |
| Shipping Length | 38.63 in. |
| Shipping Weight | 270 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 270 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 43.18 ft³ |
| Dimensional Weight | 536.81 lbs. |
| Total of Cubes | 43.18 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 536.81 lbs. |
FEATURES
| Temperature Management Features | Air Tower |
| Control Type | Upfront Temperature Controls |
| Icemaker | Non-Icemaker |
| Interior Lighting | Yes |
| Freezer Cabinet Shelves (Wire) | 1 Adj Full-Width |
| Snack Drawer | Yes |
| Freezer Door Shelves | 2 Full-Width Fixed |
| Defrost Type | Frost Free |
| Fresh Food Door Features | Gallon Storage |
| Leveling System | Front Corners |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 |
| Fresh Food Door Bins | 2 Total |
| Freezer Features | Spillproof Freezer Floor |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Fresh Food Features | Dairy Compartment |
| Vegetable / Fruit Crisper(s) | 2 Clear |
| Fresh Food Door Shelves | 1 with Gallon Storage |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Glass |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Spill-Proof |
| Control Type | Illuminated |
| Freezer Features | 2 Ice N' Easy Trays |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 1 Full-Width, 2 Split, Adjustable |
| Fresh Food Door Features | 2 Full-Width Fixed |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Height to Mid-Freezer | 54.5 in |
| Net Weight | 230 lb |
| Back Air Clearances | 1 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Less Handle | 33 in |
| Approximate Shipping Weight | 260 lb |
| Depth with Door Open 90° | 63 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 35 in |
| Case Depth Without Door | 27.625 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Depth Without Handle | 31.625 in |
| Height to Top of Case | 66.875 in |
| Overall Depth | 33 5/8 in |
| Overall Height | 67 1/2 in |
| Overall Width | 32 7/8 in |
| Side Air Clearances | 1/8 in |
APPEARANCE
| Adjustable Rollers | Front |
| Exterior Design | Rounded Doors |
| Door Stops | Yes |
| Textured Steel Case | Black - Galvanized Steel |
| Protective Lamp Covers | Yes |
| Door Swing | Reversible Hinges |
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Handle | Customer Installed Handles |
| Easy to Remove Door Gaskets | Yes |
| Handle | Black |
ECONOMICAL / QUIET
| Cabinet & Door Liner | ABS |
| NeverClean™ Condensor | Yes |
| Quiet Package | Deluxe Quiet Design |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
ACCESSORIES
| Optional Icemaker Kit | IM4A |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
CAPACITY
| Freezer Capacity | 6.37 cu ft |
| Fresh Food Capacity | 15.50 cu ft |
| Shelf Area | 25.10 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 21.90 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










