15.5 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator - GTN16BBXWW
15.5 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator
Model: GTN16BBXWW








15.5 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator
Model: GTN16BBXWW
Key Features
Recessed handles
Upfront temperature controls
Adjustable wire shelves
Large door storage
Crisper drawers
Never clean condenser
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Recessed handles
Flush with the surface and ideal for tight spaces
Upfront temperature controls
Easy-to-use controls regulate both fresh food and freezer sections
Adjustable wire shelves
Moveable racks can handle a variety of foods
Large door storage
Offers ideal space for storing large containers in the door, freeing up valuable shelf space
Crisper drawers
Provides the ideal environment for storing your fruits and vegetables
Never clean condenser
Sealed compartment keeps coils clean and simplifies maintenance
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 28 in |
| Height to Mid-Freezer | 51.375 in |
| Approximate Shipping Weight | 166 lb |
| Height to Top of Case | 61.25 in |
| Depth Without Handle | 29.125 in |
| Back Air Clearances | 2 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Net Weight | 147 lb |
| Width w/Door Open 90 Degrees Less Handle | 28.625 in |
| Depth with Door Open 90° | 54.875 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 30.5 in |
| Case Depth Without Door | 25.875 in |
| Overall Depth | 29 1/8 in |
| Overall Height | 61 3/4 in |
| Side Air Clearances | 3/4 in |
FEATURES
| Temperature Management Features | Air Tower |
| Fresh Food Features | Interior Lighting - Single Level |
| Control Type | Upfront Temperature Controls |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Performance Features | Never Clean Condenser |
| Icemaker | Optional (IM4A Ready) |
| Fresh Food Cabinet Shelves | Wire |
| Freezer Door Shelves | 2 Total |
| Defrost Type | Frost Free |
| Fresh Food Cabinet Drawers | White |
| Fresh Food Door Features | Dairy Compartment |
| Leveling System | Leveling Legs |
| Freezer Features | 1 Ice Tray |
| Fresh Food Door Shelves | 2 with Gallon Storage |
| Freezer Door Shelves | 2 Full-Width Fixed |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 2 White |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 2 Total |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 2 Full-Width |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 2 Adjustable |
| Fresh Food Door Shelves | 2 Total |
| Fresh Food Door Shelves | 2 Full-Width |
| Performance Features | Easily Removable Door Gaskets |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Color Matched |
| Handle | Color-Matched Recessed |
| Exterior Design | Textured Square Doors |
| Door Swing | Reversible Hinges |
| Color Appearance | White |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 11.44 cu ft |
| Freezer Capacity | 4.10 cu ft |
| Shelf Area | 19.20 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 15.50 cu ft |
ECONOMICAL / QUIET
| Cabinet & Door Liner | ABS |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
ACCESSORIES
| Optional Icemaker Kit | IM4A |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
Other
| Side Air Clearances | 0.75 in |
| Back Air Clearances | 2 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 28 in. |
| Height | 61.75 in. |
| Length | 29.13 in. |
| Weight | 147 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 33 in. |
| Shipping Height | 66.75 in. |
| Shipping Length | 34.13 in. |
| Shipping Weight | 187 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 187 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 29.14 ft³ |
| Dimensional Weight | 362.28 lbs. |
| Total of Cubes | 29.14 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 362.28 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










