10.0 cu. ft.Top-Freezer Refrigerator - GTR10HAXRWW
10.0 cu. ft.Top-Freezer Refrigerator
Model: GTR10HAXRWW








10.0 cu. ft.Top-Freezer Refrigerator
Model: GTR10HAXRWW
Key Features
Adjustable wire shelves
Fixed door shelves
Clear drawers
In-the-door beverage rack
Wire freezer shelves
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Adjustable wire shelves
Moveable racks can handle a variety of foods
Fixed door shelves
Provide ideal storage right inside the door
Clear drawers
Transparent drawers make finding your favorite items quick and easy
In-the-door beverage rack
Beverages are chilled and ready without taking up valuable space
Wire freezer shelves
Sturdy shelves provide additional storage for frozen foods
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
FEATURES
| Fresh Food Features | Interior Lighting - Single Level |
| Beverage Feature | In-the-Door Can Rack |
| Control Type | Rear-Mounted |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Performance Features | Standard Quiet Package |
| Icemaker | Non-Icemaker |
| Freezer Cabinet Shelves | 1 Total |
| Fresh Food Cabinet Shelves | Wire |
| Freezer Door Shelves | Fixed |
| Defrost Type | Frost Free |
| Fresh Food Cabinet Drawers | Clear |
| Freezer Features | 2 Ice N' Easy Trays |
| Fresh Food Door Shelves | 4 Total |
| Control Type | Dual |
| Freezer Cabinet Shelves | 1 Full-Width |
| Freezer Door Shelves | 2 Total |
| Freezer Door Shelves | 2 Full-Width |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 2 Total |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 2 Total |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 2 Adjustable |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 2 Full-Width |
| Fresh Food Door Shelves | 3 2/3 Width |
| Fresh Food Door Shelves | 1 Full-Width |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Height to Mid-Freezer | 41.875 in |
| Side Air Clearances | 1 in |
| Approximate Shipping Weight | 159 lb |
| Depth Without Handle | 26 in |
| Height to Top of Case | 59.625 in |
| Back Air Clearances | 3 in |
| Overall Depth | 26 in |
| Top Air Clearances | 4 in |
| Height to Top of Hinge | 60 in |
| Net Weight | 141 lb |
| Width w/Door Open 90 Degrees Less Handle | 24 in |
| Depth with Door Open 90° | 46.625 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 24 in |
| Overall Height | 60 in |
| Case Depth Without Door | 23.25 in |
| Overall Width | 23 1/4 in |
APPEARANCE
| Handle | Color-Matched Recessed |
| Exterior Design | Rounded Doors |
| Door Swing | Reversible Hinges |
| Color Appearance | White |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
Dimensions & Weight
| Width | 23.25 in. |
| Height | 60 in. |
| Length | 26 in. |
| Weight | 141 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.25 in. |
| Shipping Height | 65 in. |
| Shipping Length | 31 in. |
| Shipping Weight | 181 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 181 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 20.99 ft³ |
| Dimensional Weight | 260.94 lbs. |
| Total of Cubes | 20.99 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 260.94 lbs. |
CAPACITY
| Freezer Capacity | 2.50 cu ft |
| Fresh Food Capacity | 7.50 cu ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 10.00 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.











