15.7 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator - GTR16BBSLWW
15.7 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator
Model: GTR16BBSLWW








15.7 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator
Model: GTR16BBSLWW
Key Features
Recessed handles
Adjustable wire shelves
Upfront temperature controls
Large door storage
Crisper drawers
Never clean condenser
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Recessed handles
Flush with the surface and ideal for tight spaces
Adjustable wire shelves
Moveable racks can handle a variety of foods
Upfront temperature controls
Easy-to-use controls regulate both fresh food and freezer sections
Large door storage
Offers ideal space for storing large containers in the door, freeing up valuable shelf space
Crisper drawers
Provides the ideal environment for storing your fruits and vegetables
Never clean condenser
Sealed compartment keeps coils clean and simplifies maintenance
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 28 in |
| Height to Mid-Freezer | 51.375 in |
| Approximate Shipping Weight | 165 lb |
| Depth Without Handle | 29.125 in |
| Height to Top of Case | 61.25 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Net Weight | 146 lb |
| Width w/Door Open 90 Degrees Less Handle | 28.625 in |
| Depth with Door Open 90° | 54.875 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 28.625 in |
| Case Depth Without Door | 25.875 in |
| Overall Depth | 29 1/8 in |
| Overall Height | 61 3/4 in |
| Side Air Clearances | 3/4 in |
Other
| Side Air Clearances | 0.75 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 28 in. |
| Height | 61.75 in. |
| Length | 29.13 in. |
| Weight | 146 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 33 in. |
| Shipping Height | 66.75 in. |
| Shipping Length | 34.13 in. |
| Shipping Weight | 186 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 186 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 29.14 ft³ |
| Dimensional Weight | 362.28 lbs. |
| Total of Cubes | 29.14 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 362.28 lbs. |
FEATURES
| Fresh Food Features | Interior Lighting - Single Level |
| Control Type | Upfront Temperature Controls |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Icemaker | Optional (IM4A Ready) |
| Defrost Type | Frost Free |
| Fresh Food Cabinet Drawers | White |
| Fresh Food Door Features | Dairy Compartment |
| Leveling System | Leveling Legs |
| Freezer Features | 1 Ice Tray |
| Freezer Door Shelves | 2 Total |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 2 Full-Width |
| Fresh Food Door Shelves | 2 Total |
| Performance Features | Easily Removable Door Gaskets |
| Performance Features | Never Clean Condenser |
| Fresh Food Cabinet Shelves | Wire |
| Freezer Door Shelves | Fixed |
| Fresh Food Door Shelves | 2 with Gallon Storage |
| Freezer Door Shelves | 2 Full-Width |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 2 Total |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 2 Total |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 2 Adjustable |
| Fresh Food Door Shelves | 2 Full-Width |
| Performance Features | Deluxe Quiet Design |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Color Matched |
| Handle | Color-Matched Recessed |
| Exterior Design | Textured Square Doors |
| Door Swing | Reversible Hinges |
| Color Appearance | White |
| Door Stops | Yes |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 11.57 cu ft |
| Freezer Capacity | 4.10 cu ft |
| Shelf Area | 19.20 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 15.70 cu ft |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
ACCESSORIES
| Optional Icemaker Kit | IM4A |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










