9.8 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator - GTS10AAMRWW
9.8 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator
Model: GTS10AAMRWW




9.8 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator
Model: GTS10AAMRWW
Key Features
10.3 cu. ft. capacity (Fresh Food 7.95 cu. ft. / Freezer 2.37 cu. ft.)
Upfront temperature controls
2 full-width, adjustable wire everwhite fresh food cabinet shelves
4 fresh food door shelves with tall bottle storage
Fruit / vegetable crispers
Deluxe quiet design
Color-matched recessed door handles
2 Ice 'N Easy trays
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
10.3 cu. ft. capacity (Fresh Food 7.95 cu. ft. / Freezer 2.37 cu. ft.)
Upfront temperature controls
2 full-width, adjustable wire everwhite fresh food cabinet shelves
4 fresh food door shelves with tall bottle storage
Fruit / vegetable crispers
Deluxe quiet design
Color-matched recessed door handles
2 Ice 'N Easy trays
2 fixed freezer door shelves
Full-width wire freezer compartment shelf
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 27 in |
| Side Air Clearances | 1 in |
| Depth Without Handle | 27 in |
| Approximate Shipping Weight | 181 lb |
| Height to Top of Case | 58.25 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
| Top Air Clearances | 3 in |
| Net Weight | 161 lb |
| Width w/Door Open 90 Degrees Less Handle | 24.25 in |
| Depth with Door Open 90° | 48.75 in |
| Case Depth Without Door | 24 in |
| Overall Height | 58 3/4 in |
| Overall Width | 23 3/4 in |
ECONOMICAL / QUIET
| Cabinet & Door Insulation | Foam |
| Cabinet Liner | ABS |
| Quiet Package | Deluxe Quiet Design |
APPEARANCE
| Handle | Color-Matched Recessed |
| Exterior Design | Rounded Doors |
| Door Swing | Reversible Hinges |
| Color Appearance | White on White |
FEATURES
| Exterior Style | Free-Standing |
| Vegetable / Fruit Crisper(s) | 1 Full-Width |
| Icemaker | Non-Icemaker |
| Door Liner | ABS |
| Freezer Cabinet Shelves | 1 F/W |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 2 Full-Width |
| Interior Lighting | Yes |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Wire |
| Freezer Door Shelves | 1 Total |
| Defrost Type | Frost Free |
| Freezer Features | 2 Ice N' Easy Trays |
| Fresh Food Door Shelves | 4 (1 w/ Tall Bottle Storage) |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Adjustable |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
CAPACITY
| Freezer Capacity | 2.33 cu ft |
| Fresh Food Capacity | 7.50 cu ft |
| Shelf Area | 12.10 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 9.80 cu ft |
Other
| Side Air Clearances | 1 in |
| Top Air Clearances | 3 in |
Dimensions & Weight
| Width | 23.75 in. |
| Height | 58.75 in. |
| Length | 27 in. |
| Weight | 161 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.75 in. |
| Shipping Height | 63.75 in. |
| Shipping Length | 32 in. |
| Shipping Weight | 201 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 201 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 21.8 ft³ |
| Dimensional Weight | 271.03 lbs. |
| Total of Cubes | 21.8 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 271.03 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










