11.7 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator - GTS12BBMRWW
11.7 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator
Model: GTS12BBMRWW


11.7 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator
Model: GTS12BBMRWW
Key Features
Adjustable wire freezer shelves
Upfront electronic temperature controls
Vegetable / fruit crispers
Contoured doors
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Adjustable wire freezer shelves
Can be raised or lowered to better accommodate freezer content
Upfront electronic temperature controls
A simple knob turn regulates interior temperatures
Vegetable / fruit crispers
For easy storage of your fruits and vegetables
Contoured doors
Create a high-fashion look with gently rounded doors and edges
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 32 in |
| Approximate Shipping Weight | 166 lb |
| Depth Without Handle | 30.25 in |
| Height to Top of Case | 60.25 in |
| Top Air Clearances | 2 in |
| Net Weight | 157 lb |
| Width w/Door Open 90 Degrees Less Handle | 24.125 in |
| Depth with Door Open 90° | 51.625 in |
| Case Depth Without Door | 27.5 in |
| Back Air Clearances | 3/4 in |
| Overall Height | 60 5/8 in |
| Overall Width | 23 3/8 in |
| Side Air Clearances | 3/4 in |
Other
| Side Air Clearances | 0.75 in |
| Top Air Clearances | 2 in |
Dimensions & Weight
| Width | 23.38 in. |
| Height | 60.63 in. |
| Length | 32 in. |
| Weight | 157 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.38 in. |
| Shipping Height | 65.63 in. |
| Shipping Length | 37 in. |
| Shipping Weight | 197 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 197 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 26.24 ft³ |
| Dimensional Weight | 326.24 lbs. |
| Total of Cubes | 26.24 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 326.24 lbs. |
FEATURES
| Fresh Food Features | Dairy Compartment |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Vegetable / Fruit Crisper(s) | 1 Full-Width |
| Icemaker | Non-Icemaker |
| Door Liner | ABS |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 2 Full-Width |
| Interior Lighting | Yes |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Wire |
| Freezer Door Shelves | 2 Fixed |
| Defrost Type | Frost Free |
| Freezer Features | 1 Ice Tray |
| Fresh Food Door Shelves | 2-1/2 |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Adjustable |
ECONOMICAL / QUIET
| Cabinet & Door Insulation | Foam |
| Cabinet Liner | ABS |
| Quiet Package | Deluxe Quiet Design |
APPEARANCE
| Adjustable Rollers | Front |
| Handle | Color-Matched |
| Exterior Design | Rounded Doors |
| Door Swing | Reversible Hinges |
| Color Appearance | White on White |
| Door Stops | Yes |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
ACCESSORIES
| Optional Icemaker Kit | IM4A |
CAPACITY
| Freezer Capacity | 2.90 cu ft |
| Fresh Food Capacity | 8.80 cu ft |
| Shelf Area | 12.10 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 11.70 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










