14.6 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator - GTS15CTHRCC
14.6 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator
Model: GTS15CTHRCC











Product Video

14.6 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator
Model: GTS15CTHRCC
Key Features
#1 in Quality and Dependability
Upfront temperature controls
Adjustable wire shelves
Clear drawers
Large door storage
Adjustable wire freezer shelf
Spillproof freezer floor
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
#1 in Quality and Dependability
Among 16-22 cu. ft. refrigerators based on an independent study of property maintenance personnel. Source: The Stevenson Company, 2020—Market research company with over 20 years of experience in the appliance industry
Upfront temperature controls
Easy-to-use controls regulate both fresh food and freezer sections
Adjustable wire shelves
Moveable racks can handle a variety of foods
Clear drawers
Transparent drawers make finding your favorite items quick and easy
Large door storage
Offers ideal space for storing large containers in the door, freeing up valuable shelf space
Adjustable wire freezer shelf
Easily adjusts between two positions to accommodate items of all shapes and sizes
Spillproof freezer floor
Seamless design of the freezer floor wipes up easily for quick cleanup
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
MADE IN AMERICA: 70 to 90% U.S. Content
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 28 in |
| Height to Top of Case | 61.25 in |
| Approximate Shipping Weight | 166 lb |
| Depth Without Handle | 29.5 in |
| Net Weight | 147 lb |
| Back Air Clearances | 2 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Less Handle | 28.5 in |
| Depth with Door Open 90° | 55.875 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 30.625 in |
| Case Depth Without Door | 25.75 in |
| Overall Depth | 31 5/8 in |
| Overall Height | 61 3/4 in |
| Side Air Clearances | 3/4 in |
Other
| Side Air Clearances | 0.75 in |
| Back Air Clearances | 2 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 28 in. |
| Height | 61.75 in. |
| Length | 31.63 in. |
| Weight | 147 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 33 in. |
| Shipping Height | 66.75 in. |
| Shipping Length | 36.63 in. |
| Shipping Weight | 187 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 187 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 31.64 ft³ |
| Dimensional Weight | 393.38 lbs. |
| Total of Cubes | 31.64 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 393.38 lbs. |
FEATURES
| Fresh Food Features | Interior Lighting |
| Control Type | Upfront Temperature Controls |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Performance Features | Never Clean Condenser |
| Icemaker | Optional (IM4D Ready) |
| Freezer Door Shelves | 2 Full-Width Fixed |
| Fresh Food Cabinet Drawers | Clear |
| Freezer Features | Spillproof Freezer Floor |
| Fresh Food Door Features | Dairy Compartment |
| Leveling System | Leveling Legs |
| Defrost Type | Frost Free |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 2 Adjustable |
| Fresh Food Door Shelves | 2 Total |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 Total |
| Fresh Food Door Shelves | 2 with Gallon Storage |
| Freezer Features | 1 Adjustable Shelf |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 2 Total |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 2 Wire |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 2 Full-Width |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 1 Glass Drawer Cover |
| Fresh Food Door Shelves | 2 Full-Width |
| Performance Features | Easily Removable Door Gaskets |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Color Matched |
| Handle | Smooth Color-Matched |
| Exterior Design | Textured Rounded Doors |
| Color Appearance | Bisque |
| Coil-Free Back | Yes |
| Door Swing | Reversible Hinges |
| Door Stops | Yes |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
ACCESSORIES
| Optional Icemaker Kit | IM4D, IM4LED |
CAPACITY
| Freezer Capacity | 3.98 cu ft |
| Fresh Food Capacity | 10.60 cu ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 14.60 cu ft |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.











