15.7 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator - GTS16BCSRCC
15.7 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator
Model: GTS16BCSRCC








15.7 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator
Model: GTS16BCSRCC
Key Features
Upfront temperature controls
Factory-installed icemaker
Large door storage
Crisper drawers
Adjustable wire shelves
Never clean condenser
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Upfront temperature controls
Easy-to-use controls regulate both fresh food and freezer sections
Factory-installed icemaker
Refrigerator comes ready to automatically create ice
Large door storage
Offers ideal space for storing large containers in the door, freeing up valuable shelf space
Crisper drawers
Provides the ideal environment for storing your fruits and vegetables
Adjustable wire shelves
Moveable racks can handle a variety of foods
Never clean condenser
Sealed compartment keeps coils clean and simplifies maintenance
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 28 in |
| Overall Depth | 31 in |
| Height to Mid-Freezer | 51.375 in |
| Approximate Shipping Weight | 171 lb |
| Depth Without Handle | 29.125 in |
| Height to Top of Case | 61.25 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Net Weight | 152 lb |
| Width w/Door Open 90 Degrees Less Handle | 28.625 in |
| Depth with Door Open 90° | 54.875 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 30.5 in |
| Case Depth Without Door | 25.875 in |
| Overall Height | 61 3/4 in |
| Side Air Clearances | 3/4 in |
Dimensions & Weight
| Width | 28 in. |
| Height | 61.75 in. |
| Length | 31 in. |
| Weight | 152 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 33 in. |
| Shipping Height | 66.75 in. |
| Shipping Length | 36 in. |
| Shipping Weight | 192 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 192 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 31.02 ft³ |
| Dimensional Weight | 385.6 lbs. |
| Total of Cubes | 31.02 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 385.6 lbs. |
FEATURES
| Fresh Food Features | Interior Lighting - Single Level |
| Control Type | Upfront Temperature Controls |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Icemaker | Factory-Installed |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 2 Wire |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 2 Full-Width Adjustable |
| Freezer Door Shelves | 2 Full-Width Fixed |
| Defrost Type | Frost Free |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 2 White |
| Leveling System | Leveling Legs |
| Freezer Features | Ice Bucket |
| Fresh Food Door Shelves | 2 Full-Width with Gallon Storage |
| Fresh Food Features | Dairy Compartment |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Color Matched |
| Handle | Color-Matched |
| Easy to Remove Door Gaskets | Yes |
| Exterior Design | Textured Square Doors |
| Door Swing | Reversible Hinges |
| Color Appearance | Bisque |
| Door Stops | Yes |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 11.57 cu ft |
| Freezer Capacity | 4.10 cu ft |
| Shelf Area | 18.30 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 15.70 cu ft |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
ECONOMICAL / QUIET
| NeverClean™ Condensor | Yes |
| Quiet Package | Deluxe Quiet Design |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










