15.8 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator - GTS16JBRCC
15.8 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator
Model: GTS16JBRCC

15.8 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator
Model: GTS16JBRCC
Key Features
Spillproof glass shelves
Upfront temperature controls
Adjustable humidity vegetable / fruit crispers
Large door storage
Never clean condenser
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Spillproof glass shelves
Help contain spills for ease of cleaning
Upfront temperature controls
Easy-to-use controls regulate both fresh food and freezer sections
Adjustable humidity vegetable / fruit crispers
Provide ideal storage environment for fruits and vegetables
Large door storage
Offers ideal space for storing large containers in the door, freeing up valuable shelf space
Never clean condenser
Condenser coils are encased, so they don't require cleaning in normal operating environments
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 28 in |
| Overall Depth | 31 in |
| Overall Height | 64.75 in |
| Height to Mid-Freezer | 54.375 in |
| Side Air Clearances | 0.75 in |
| Approximate Shipping Weight | 185 lb |
| Depth Without Handle | 29.125 in |
| Height to Top of Case | 64.25 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Net Weight | 166 lb |
| Width w/Door Open 90 Degrees Less Handle | 28.625 in |
| Depth with Door Open 90° | 54.875 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 30.5 in |
| Case Depth Without Door | 25.875 in |
Dimensions & Weight
| Width | 28 in. |
| Height | 64.75 in. |
| Length | 31 in. |
| Weight | 166 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 33 in. |
| Shipping Height | 69.75 in. |
| Shipping Length | 36 in. |
| Shipping Weight | 206 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 206 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 32.52 ft³ |
| Dimensional Weight | 404.34 lbs. |
| Total of Cubes | 32.52 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 404.34 lbs. |
FEATURES
| Fresh Food Features | Dairy Compartment |
| Control Type | Upfront Temperature Controls |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Vegetable / Fruit Crisper(s) | 2 Adjustable Humidity |
| Icemaker | Non-Icemaker |
| Snack Drawer | Yes |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 |
| Interior Lighting | Yes |
| Freezer Cabinet Shelves (Wire) | Step Shelf |
| Freezer Door Shelves | 2 Fixed |
| Defrost Type | Frost Free |
| Leveling System | Front Corners |
| Freezer Features | 2 Ice N' Easy Trays |
| Fresh Food Door Shelves | 2 with Gallon Storage |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Glass |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Yes |
| Handle | Color-Matched |
| Easy to Remove Door Gaskets | Yes |
| Exterior Design | Squared Doors |
| Door Swing | Reversible Hinges |
| Color Appearance | Bisque on Bisque |
| Door Stops | Yes |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 11.69 cu ft |
| Shelf Area | 19.6 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 15.8 cu ft |
| Freezer Capacity | 4.11 cu ft |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
ECONOMICAL / QUIET
| NeverClean™ Condensor | Yes |
ACCESSORIES
| Optional Icemaker Kit | IM4A |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.











