16.9 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator - GTS17BBMRCC
16.9 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator
Model: GTS17BBMRCC




16.9 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator
Model: GTS17BBMRCC
Key Features
Adjustable wire shelves
Upfront temperature controls
Vegetable / fruit crispers
Never clean condenser
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Adjustable wire shelves
Provide strong support and slide out with ease
Upfront temperature controls
Easy-to-use controls regulate both fresh food and freezer sections
Vegetable / fruit crispers
For easy storage of your fruits and vegetables
Never clean condenser
Condenser coils are encased, so they don't require cleaning in normal operating environments
Certifications
California Prop 65
Specifications
FEATURES
| Fresh Food Features | Dairy Compartment |
| Control Type | Upfront Temperature Controls |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Vegetable / Fruit Crisper(s) | 2 |
| Icemaker | Non-Icemaker |
| Door Liner | ABS |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 2 Full-Width |
| Interior Lighting | Yes |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Wire |
| Freezer Door Shelves | 2 Fixed |
| Defrost Type | Frost Free |
| Freezer Features | 2 Ice N' Easy Trays |
| Fresh Food Door Shelves | 2 w/Tall Bottle Storage |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Adjustable |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Height to Mid-Freezer | 57 in |
| Overall Width | 28 in |
| Approximate Shipping Weight | 179 lb |
| Depth Without Handle | 30 in |
| Height to Top of Case | 66.875 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Net Weight | 160 lb |
| Width w/Door Open 90 Degrees Less Handle | 28.625 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 30.5 in |
| Depth with Door Open 90° | 55.75 in |
| Case Depth Without Door | 26.75 in |
| Overall Depth | 31 7/8 in |
| Overall Height | 67 3/8 in |
| Side Air Clearances | 3/4 in |
ECONOMICAL / QUIET
| Cabinet & Door Insulation | Foam |
| NeverClean™ Condensor | Yes |
| Cabinet Liner | ABS |
| Quiet Package | Deluxe Quiet Design |
APPEARANCE
| Adjustable Rollers | Front |
| Handle | Color-Matched |
| Exterior Design | Squared Doors |
| Door Swing | Reversible Hinges |
| Door Stops | Yes |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 13.05 cu ft |
| Freezer Capacity | 3.86 cu ft |
| Shelf Area | 17.50 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 16.90 cu ft |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
ACCESSORIES
| Optional Icemaker Kit | IM4A |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
Dimensions & Weight
| Width | 28 in. |
| Height | 67.38 in. |
| Length | 31.88 in. |
| Weight | 160 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 33 in. |
| Shipping Height | 72.38 in. |
| Shipping Length | 36.88 in. |
| Shipping Weight | 200 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 200 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 34.8 ft³ |
| Dimensional Weight | 432.61 lbs. |
| Total of Cubes | 34.8 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 432.61 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










