18.1 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator - GTS18ABBRWW
18.1 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator
Model: GTS18ABBRWW








18.1 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator
Model: GTS18ABBRWW
Key Features
Upfront temperature controls
Large door storage
Can storage door shelf
Adjustable wire shelves
Crisper drawer
Never clean condenser
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Upfront temperature controls
Easy-to-use controls regulate both fresh food and freezer sections
Large door storage
Offers ideal space for storing large containers in the door, freeing up valuable shelf space
Can storage door shelf
Holds cans in the door for easy selection and quick access
Adjustable wire shelves
Moveable racks can handle a variety of foods
Crisper drawer
Provides the ideal environment for storing your fruits and vegetables
Never clean condenser
Sealed compartment keeps coils clean and simplifies maintenance
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 28 in |
| Height to Mid-Freezer | 57 in |
| Approximate Shipping Weight | 177 lb |
| Depth Without Handle | 30.5 in |
| Height to Top of Case | 66.875 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Net Weight | 158 lb |
| Width w/Door Open 90 Degrees Less Handle | 28.875 in |
| Depth with Door Open 90° | 56.375 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 30.75 in |
| Case Depth Without Door | 26.75 in |
| Overall Depth | 32 3/8 in |
| Overall Height | 67 3/8 in |
| Side Air Clearances | 3/4 in |
Other
| Side Air Clearances | 0.75 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 28 in. |
| Height | 67.38 in. |
| Length | 32.38 in. |
| Weight | 158 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 33 in. |
| Shipping Height | 72.38 in. |
| Shipping Length | 37.38 in. |
| Shipping Weight | 198 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 198 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 35.34 ft³ |
| Dimensional Weight | 439.39 lbs. |
| Total of Cubes | 35.34 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 439.39 lbs. |
FEATURES
| Fresh Food Features | Interior Lighting - Single Level |
| Control Type | Upfront Temperature Controls |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Icemaker | Optional (IM4A Ready) |
| Defrost Type | Frost Free |
| Fresh Food Door Features | Dairy Compartment |
| Leveling System | Leveling Legs |
| Freezer Features | 1 Ice Tray |
| Freezer Door Shelves | 2 Total |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 1 Total |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 2 Full-Width |
| Fresh Food Door Shelves | 3 Full-Width Fixed |
| Performance Features | Easily Removable Door Gaskets |
| Performance Features | Never Clean Condenser |
| Fresh Food Cabinet Shelves | Wire |
| Freezer Door Shelves | Fixed |
| Fresh Food Cabinet Drawers | White |
| Fresh Food Door Shelves | 3 Total |
| Freezer Door Shelves | 2 Full-Width |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 1 Full-Width |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 2 Total |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 2 Adjustable |
| Fresh Food Door Shelves | 2 with Gallon Storage |
| Performance Features | Deluxe Quiet Design |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Color Matched |
| Handle | Color-Matched |
| Exterior Design | Textured Square Doors |
| Door Swing | Reversible Hinges |
| Color Appearance | White |
| Door Stops | Yes |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 13.89 cu ft |
| Freezer Capacity | 4.22 cu ft |
| Shelf Area | 19.10 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 18.10 cu ft |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
ACCESSORIES
| Optional Icemaker Kit | IM4A |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










