18.2 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator - GTS18FBSCC
18.2 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator
Model: GTS18FBSCC








18.2 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator
Model: GTS18FBSCC
Key Features
Upfront temperature controls
Adjustable glass and wire shelves
Clear drawers
Large door storage
Can storage door shelf
Wire freezer shelves
Never clean condenser
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Upfront temperature controls
Easy-to-use controls regulate both fresh food and freezer sections
Adjustable glass and wire shelves
Flexible shelving options can be arranged to handle all your foods
Clear drawers
Transparent drawers make finding your favorite items quick and easy
Large door storage
Offers ideal space for storing large containers in the door, freeing up valuable shelf space
Can storage door shelf
Holds cans in the door for easy selection and quick access
Wire freezer shelves
Sturdy shelves provide additional storage for frozen foods
Never clean condenser
Sealed compartment keeps coils clean and simplifies maintenance
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 28 in |
| Height to Mid-Freezer | 57 in |
| Approximate Shipping Weight | 187 lb |
| Depth Without Handle | 30.5 in |
| Height to Top of Case | 66.875 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Net Weight | 168 lb |
| Width w/Door Open 90 Degrees Less Handle | 28.875 in |
| Depth with Door Open 90° | 56.375 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 30.75 in |
| Case Depth Without Door | 26.75 in |
| Overall Depth | 32 3/8 in |
| Overall Height | 67 3/8 in |
| Side Air Clearances | 3/4 in |
Other
| Side Air Clearances | 0.75 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 28 in. |
| Height | 67.38 in. |
| Length | 32.38 in. |
| Weight | 168 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 33 in. |
| Shipping Height | 72.38 in. |
| Shipping Length | 37.38 in. |
| Shipping Weight | 208 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 208 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 35.34 ft³ |
| Dimensional Weight | 439.39 lbs. |
| Total of Cubes | 35.34 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 439.39 lbs. |
FEATURES
| Fresh Food Features | Interior Lighting - Single Level |
| Control Type | Upfront Temperature Controls |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Icemaker | Optional (IM4A Ready) |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 Total |
| Freezer Cabinet Shelves (Wire) | Step Shelf |
| Freezer Door Shelves | 2 Full-Width Fixed |
| Defrost Type | Frost Free |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 3 Total Clear |
| Freezer Features | 1 Ice Tray |
| Fresh Food Door Shelves | 3 Full-Width Fixed (2 with Gallon Storage) |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 1 Split Glass |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 1 Split Wire |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 1 Snack Drawer |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 1 Full-Width Wire |
| Fresh Food Features | Dairy Compartment |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Color Matched |
| Adjustable Rollers | Front |
| Handle | Color-Matched |
| Easy to Remove Door Gaskets | Yes |
| Exterior Design | Textured Square Doors |
| Door Swing | Reversible Hinges |
| Color Appearance | Bisque |
| Door Stops | Yes |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 13.89 cu ft |
| Freezer Capacity | 4.27 cu ft |
| Shelf Area | 21.10 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 18.20 cu ft |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
ECONOMICAL / QUIET
| NeverClean™ Condensor | Yes |
| Quiet Package | Deluxe Quiet Design |
ACCESSORIES
| Optional Icemaker Kit | IM4A |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










