18.2 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator - GTS18FMLES
18.2 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator
Model: GTS18FMLES













18.2 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator
Model: GTS18FMLES
Key Features
LED interior lighting in fresh food section
Dairy bin
Gallon door storage
Adjustable glass freezer shelf
Equipped for optional icemaker
High-gloss finish
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
LED interior lighting in fresh food section
Spotlights foods inside making them easy to see
Dairy bin
Provides convenient storage for dairy items
Gallon door storage
Deep bins handle large containers in the door and free up valuable shelf space
Adjustable glass freezer shelf
Provides the flexibility to organize your frozen food items
Equipped for optional icemaker
Easily accommodates the installation of an icemaker
High-gloss finish
Enjoy a polished appearance that stands out in any kitchen
Certifications
California Prop 65
MADE IN AMERICA: 70 to 90% U.S. Content
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 33 in |
| Side Air Clearances | 0 in |
| Approximate Shipping Weight | 208 lb |
| Depth Without Handle | 30.5 in |
| Height to Top of Case | 64.875 in |
| Back Air Clearances | 2 in |
| Top Air Clearances | 0 in |
| Net Weight | 195 lb |
| Depth with Door Open 90° | 57.875 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 33.5 in |
| Case Depth Without Door | 27.125 in |
| Overall Height | 65 3/8 in |
| Overall Width | 29 5/8 in |
Other
| Side Air Clearances | 0 in |
| Back Air Clearances | 2 in |
Dimensions & Weight
| Width | 29.63 in. |
| Height | 65.38 in. |
| Length | 33 in. |
| Weight | 195 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.63 in. |
| Shipping Height | 70.38 in. |
| Shipping Length | 38 in. |
| Shipping Weight | 235 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 235 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 36.99 ft³ |
| Dimensional Weight | 459.8 lbs. |
| Total of Cubes | 36.99 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 459.8 lbs. |
FEATURES
| Temperature Management Features | Air Tower |
| Fresh Food Features | LED Lighting |
| Control Type | Upfront Temperature Controls |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Performance Features | Easily Removable Door Gaskets |
| Icemaker | Optional (IM4D Ready) |
| Freezer Cabinet Shelves | 1 Adjustable Glass |
| Quick Connecting Icemaker | Optional (IM4D Ready) |
| Freezer Door Shelves | 2 Full-Width Fixed |
| Defrost Type | Frost Free |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 2 Total |
| Fresh Food Door Features | Gallon Storage |
| Leveling System | 2 Point Front Adjustable |
| Freezer Features | Spillproof Freezer Floor |
| Fresh Food Door Shelves | 3 FIxed (1 with Gal. Storage) |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 2 Adjustable |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 Total |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 2 Clear |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 2 Glass |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 2 Full-Width |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 1 Glass Drawer Cover |
| Fresh Food Door Features | Dairy Compartment |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Case Only - Dark Gray |
| Handle | Stainless Steel |
| Exterior Design | Smooth Rounded Doors |
| Coil-Free Back | Yes |
| Door Swing | Reversible Hinges |
| Color Appearance | Fingerprint Resistant Slate |
| Door Stops | Yes |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 13.37 cu ft |
| Freezer Capacity | 4.81 cu ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 18.20 cu ft |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
ACCESSORIES
| Optional Icemaker Kit | IM4D, IM4LED |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










