17.9 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator - GTS18GCRWW
17.9 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator
Model: GTS18GCRWW








17.9 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator
Model: GTS18GCRWW
Key Features
Adjustable glass shelves
Upfront temperature controls
Factory-installed icemaker
Vegetable / fruit crispers
Large door storage
Never clean condenser
Square doors
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Adjustable glass shelves
Lets consumers maximize usable storage space
Upfront temperature controls
Easy-to-use controls regulate both fresh food and freezer sections
Factory-installed icemaker
Refrigerator comes ready to automatically create ice
Vegetable / fruit crispers
For easy storage of your fruits and vegetables
Large door storage
Offers ideal space for storing large containers in the door, freeing up valuable shelf space
Never clean condenser
Condenser coils are encased, so they don't require cleaning in normal operating environments
Square doors
Classic design that's compatible with any kitchen décor
Certifications
California Prop 65
Specifications
FEATURES
| Fresh Food Features | Dairy Compartment |
| Control Type | Upfront Temperature Controls |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Vegetable / Fruit Crisper(s) | 2 |
| Icemaker | Factory-Installed |
| Snack Drawer | Yes |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 2 Full-Width |
| Interior Lighting | Yes |
| Freezer Cabinet Shelves (Wire) | Step Shelf |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Glass |
| Freezer Door Shelves | 2 Fixed |
| Defrost Type | Frost Free |
| Leveling System | Front Corners |
| Freezer Features | Ice Bucket |
| Fresh Food Door Shelves | 2 with Gallon Storage |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Adjustable |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Height to Mid-Freezer | 57 in |
| Overall Width | 28 in |
| Approximate Shipping Weight | 228 lb |
| Depth Without Handle | 30.5 in |
| Height to Top of Case | 66.875 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Net Weight | 203 lb |
| Width w/Door Open 90 Degrees Less Handle | 28.875 in |
| Depth with Door Open 90° | 56.375 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 30.75 in |
| Case Depth Without Door | 26.75 in |
| Overall Depth | 32 3/8 in |
| Overall Height | 67 3/8 in |
| Side Air Clearances | 3/4 in |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Yes |
| Handle | Color-Matched |
| Easy to Remove Door Gaskets | Yes |
| Exterior Design | Squared Doors |
| Door Swing | Reversible Hinges |
| Color Appearance | White on White |
| Door Stops | Yes |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 13.62 cu ft |
| Freezer Capacity | 4.26 cu ft |
| Shelf Area | 20.30 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 17.90 cu ft |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
ECONOMICAL / QUIET
| NeverClean™ Condensor | Yes |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
Other
| Side Air Clearances | 0.75 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 28 in. |
| Height | 67.38 in. |
| Length | 32.38 in. |
| Weight | 203 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 33 in. |
| Shipping Height | 72.38 in. |
| Shipping Length | 37.38 in. |
| Shipping Weight | 243 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 243 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 35.34 ft³ |
| Dimensional Weight | 439.39 lbs. |
| Total of Cubes | 35.34 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 439.39 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










