17.9 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator - GTS18ICMCC
17.9 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator
Model: GTS18ICMCC




17.9 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator
Model: GTS18ICMCC
Key Features
Adjustable glass shelves
Upfront illuminated temperature controls
Vegetable / fruit crispers
Spillproof freezer floor
Large door storage
Contoured doors
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Adjustable glass shelves
Lets consumers maximize usable storage space
Upfront illuminated temperature controls
Is easy to see and set
Vegetable / fruit crispers
For easy storage of your fruits and vegetables
Spillproof freezer floor
Seamless design offers easy cleanup
Large door storage
Offers ideal space for storing large containers in the door, freeing up valuable shelf space
Contoured doors
Create a high-fashion look with gently rounded doors and edges
Certifications
California Prop 65
Specifications
Other
| Side Air Clearances | 0.125 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 29.5 in. |
| Height | 66.63 in. |
| Length | 32.13 in. |
| Weight | 203 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.5 in. |
| Shipping Height | 71.63 in. |
| Shipping Length | 37.13 in. |
| Shipping Weight | 243 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 243 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 36.54 ft³ |
| Dimensional Weight | 454.24 lbs. |
| Total of Cubes | 36.54 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 454.24 lbs. |
FEATURES
| Fresh Food Features | Dairy Compartment |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Vegetable / Fruit Crisper(s) | 2 |
| Icemaker | Factory-Installed |
| Door Liner | ABS |
| Snack Drawer | Yes |
| Freezer Cabinet Shelves | 1 F/W (2 pos.) |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 |
| Interior Lighting | Yes |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Glass |
| Freezer Door Shelves | 2 Fixed |
| Defrost Type | Frost Free |
| Fresh Food Door Features | Gallon Storage |
| Fresh Food Door Bins | 2 Total |
| Freezer Features | Spillproof Freezer Floor |
| Fresh Food Door Shelves | 1 with Gallon Storage |
| Freezer Features | Ice Bucket |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 1 Full-Width, 2 Split, Adjustable |
| Fresh Food Door Features | Full-Width |
| Fresh Food Features | Butter Dish |
ECONOMICAL / QUIET
| Cabinet & Door Insulation | Foam |
| NeverClean™ Condensor | Yes |
| Cabinet Liner | ABS |
| Quiet Package | Deluxe Quiet Design |
APPEARANCE
| Adjustable Rollers | Front |
| Handle | Color-Matched |
| Exterior Design | Rounded Doors |
| Door Swing | Reversible Hinges |
| Door Stops | Yes |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 12.89 cu ft |
| Freezer Capacity | 5.03 cu ft |
| Shelf Area | 22.20 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 17.90 cu ft |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 228 lb |
| Depth Without Handle | 30.25 in |
| Height to Top of Case | 66.125 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Net Weight | 203 lb |
| Width w/Door Open 90 Degrees Less Handle | 30 in |
| Depth with Door Open 90° | 58.125 in |
| Case Depth Without Door | 27.5 in |
| Overall Depth | 32 1/8 in |
| Overall Height | 66 5/8 in |
| Overall Width | 29 1/2 in |
| Side Air Clearances | 1/8 in |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










