18.0 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator - GTS18ISXSS
18.0 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator
Model: GTS18ISXSS


18.0 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator
Model: GTS18ISXSS
Key Features
Stainless steel exterior
Adjustable glass shelves
Upfront temperature controls
Clear drawers
Large door bins
Snack drawer
Wire freezer shelves
Never clean condenser
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Stainless steel exterior
Adds elegance to any kitchen décor
Adjustable glass shelves
A variety of shelf configurations provide additional options for food storage
Upfront temperature controls
Easy-to-use controls regulate both fresh food and freezer sections
Clear drawers
Transparent drawers make finding your favorite items quick and easy
Large door bins
Deep bins handle large containers in the door and free up valuable shelf space
Snack drawer
Conveniently stores favorite foods and allows for quick, easy access
Wire freezer shelves
Sturdy shelves provide additional storage for frozen foods
Never clean condenser
Sealed compartment keeps coils clean and simplifies maintenance
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
Specifications
FEATURES
| Fresh Food Features | Interior Lighting - Dual Level |
| Control Type | Upfront Temperature Controls |
| Performance Features | Never Clean Condenser |
| Icemaker | Optional (IM4A Ready) |
| Freezer Cabinet Shelves | Wire |
| Fresh Food Cabinet Shelves | Glass |
| Freezer Door Bins | Fixed |
| Defrost Type | Frost Free |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 3 Total |
| Fresh Food Door Features | Dairy Compartment |
| Fresh Food Door Bins | 2 Total |
| Freezer Features | Spillproof Freezer Floor |
| Fresh Food Door Shelves | 1/2 Shelf with Gallon Storage |
| Freezer Cabinet Shelves | 1 Total |
| Freezer Cabinet Shelves | 1 Step Shelf |
| Freezer Door Bins | 2 Total |
| Freezer Door Bins | 2 Full-Width |
| Freezer Features | 1 Ice Tray |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 2 Clear |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 1 Snack Drawer |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 Total |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 Adjustable |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 2 Split |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 1 Full-Width |
| Fresh Food Door Bins | 2 Full-Width |
| Fresh Food Door Bins | 1 with Gallon Storage |
| Fresh Food Door Shelves | 1 Total |
| Performance Features | Easily Removable Door Gaskets |
| Performance Features | Deluxe Quiet Design |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Height to Mid-Freezer | 53.9375 in |
| Approximate Shipping Weight | 239 lb |
| Depth Without Handle | 30.25 in |
| Height to Top of Case | 66.125 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Net Weight | 214 lb |
| Width w/Door Open 90 Degrees Less Handle | 30 in |
| Depth with Door Open 90° | 58.125 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 32 in |
| Case Depth Without Door | 27.5 in |
| Overall Depth | 32 1/8 in |
| Overall Height | 66 5/8 in |
| Overall Width | 29 1/2 in |
| Side Air Clearances | 1/8 in |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Black |
| Adjustable Rollers | Front |
| Handle | Stainless Steel |
| Exterior Design | Rounded Doors |
| Coil-Free Back | Yes |
| Door Swing | Reversible Hinges |
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Door Stops | Yes |
| Handle | Customer Installed Handles |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 12.93 cu ft |
| Freezer Capacity | 5.09 cu ft |
| Shelf Area | 21.90 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 18.00 cu ft |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
ACCESSORIES
| Optional Icemaker Kit | IM4A |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
Dimensions & Weight
| Width | 29.5 in. |
| Height | 66.63 in. |
| Length | 32.13 in. |
| Weight | 214 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.5 in. |
| Shipping Height | 71.63 in. |
| Shipping Length | 37.13 in. |
| Shipping Weight | 254 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 254 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 36.54 ft³ |
| Dimensional Weight | 454.24 lbs. |
| Total of Cubes | 36.54 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 454.24 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










