18.0 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator - GTS18JBPCC
18.0 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator
Model: GTS18JBPCC




18.0 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator
Model: GTS18JBPCC
Key Features
Spillproof glass shelves
Illuminated upfront slimline temperature controls
Sealed vegetable / fruit crisper
Spillproof freezer floor
Large door storage
Never clean condenser
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Spillproof glass shelves
Help contain spills for ease of cleaning
Illuminated upfront slimline temperature controls
Offer maximum style and convenience
Sealed vegetable / fruit crisper
Provides easy storage for your fruits and vegetables
Spillproof freezer floor
Seamless design offers easy cleanup
Large door storage
Offers ideal space for storing large containers in the door, freeing up valuable shelf space
Never clean condenser
Condenser coils are encased, so they don't require cleaning in normal operating environments
Certifications
California Prop 65
ADA Compliant
Specifications
FEATURES
| Fresh Food Features | Dairy Compartment |
| Control Type | Upfront Temperature Controls |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Vegetable / Fruit Crisper(s) | 2 |
| Icemaker | Non-Icemaker |
| Snack Drawer | Yes |
| Door Liner | ABS |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 |
| Interior Lighting | Dual-Level |
| Easy-Out Crispers | Slide-out, Slide-over |
| Freezer Cabinet Shelves (Wire) | Step Shelf |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Spill-Proof |
| Freezer Door Shelves | 2 Full-Width Fixed |
| Defrost Type | Frost Free |
| Fresh Food Door Features | Gallon Storage |
| Freezer Features | Spillproof Freezer Floor |
| Fresh Food Door Shelves | 2-1/2 |
| Control Type | Illuminated |
| Freezer Features | 1 Ice Tray |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 1 Full-Width, 2 Split, Adjustable |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Glass |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Height to Mid-Freezer | 53.9375 in |
| Approximate Shipping Weight | 220 lb |
| Depth Without Handle | 30.25 in |
| Height to Top of Case | 66.125 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Net Weight | 201 lb |
| Width w/Door Open 90 Degrees Less Handle | 30 in |
| Depth with Door Open 90° | 58.125 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 32 in |
| Case Depth Without Door | 27.5 in |
| Overall Depth | 32 1/8 in |
| Overall Height | 66 5/8 in |
| Overall Width | 29 1/2 in |
| Side Air Clearances | 1/8 in |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Yes |
| Adjustable Rollers | Front |
| Handle | Customer Installed Handles |
| Easy to Remove Door Gaskets | Yes |
| Exterior Design | Rounded Doors |
| Coil-Free Back | Yes |
| Door Swing | Reversible Hinges |
| Color Appearance | Bisque on Bisque |
| Door Stops | Yes |
| Handle | Color-Matched |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 12.93 cu ft |
| Freezer Capacity | 5.09 cu ft |
| Shelf Area | 21.90 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 18.00 cu ft |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
ECONOMICAL / QUIET
| NeverClean™ Condensor | Yes |
| Cabinet Liner | ABS |
| Quiet Package | Deluxe Quiet Design |
ACCESSORIES
| Optional Icemaker Kit | IM4A |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
Other
| Side Air Clearances | 0.125 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 29.5 in. |
| Height | 66.63 in. |
| Length | 32.13 in. |
| Weight | 201 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.5 in. |
| Shipping Height | 71.63 in. |
| Shipping Length | 37.13 in. |
| Shipping Weight | 241 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 241 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 36.54 ft³ |
| Dimensional Weight | 454.24 lbs. |
| Total of Cubes | 36.54 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 454.24 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










