17.9 Cu. Ft. Stainless Top-Freezer Refrigerator - GTS18SBSSS
17.9 Cu. Ft. Stainless Top-Freezer Refrigerator
Model: GTS18SBSSS











17.9 Cu. Ft. Stainless Top-Freezer Refrigerator
Model: GTS18SBSSS
Key Features
Stainless steel exterior
Illuminated upfront slimline temperature controls
Adjustable spill proof glass shelves
Adjustable humidity vegetable / fruit crispers
Adjustable large door bins
Spillproof freezer floor
Never clean condenser
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Stainless steel exterior
Convey a look of utmost polish and sophistication
Illuminated upfront slimline temperature controls
Offer maximum style and convenience
Adjustable spill proof glass shelves
Helps to contain spills for ease of cleaning
Adjustable humidity vegetable / fruit crispers
Provide ideal storage environment for fruits and vegetables
Adjustable large door bins
Offers ideal space for storing large containers in the door for more valuable shelf space
Spillproof freezer floor
Seamless design offers easy cleanup
Never clean condenser
Condenser coils are encased, so they don't require cleaning in normal operating environments
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
Specifications
Other
| Side Air Clearances | 0.125 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 29.5 in. |
| Height | 66.63 in. |
| Length | 32.13 in. |
| Weight | 206 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.5 in. |
| Shipping Height | 71.63 in. |
| Shipping Length | 37.13 in. |
| Shipping Weight | 246 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 246 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 36.54 ft³ |
| Dimensional Weight | 454.24 lbs. |
| Total of Cubes | 36.54 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 454.24 lbs. |
FEATURES
| Temperature Management Features | Air Tower in Freezer |
| Fresh Food Features | Dairy Compartment |
| Control Type | Upfront Temperature Controls |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Vegetable / Fruit Crisper(s) | 2 Adjustable Humidity |
| Icemaker | Non-Icemaker |
| Snack Drawer | Yes |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 4 Total |
| Interior Lighting | Yes |
| Freezer Cabinet Shelves (Wire) | Step Shelf |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Spill-Proof |
| Freezer Door Bins | 3 (2 Adjustable) |
| Defrost Type | Frost Free |
| Fresh Food Door Features | Gallon Storage |
| Leveling System | Front Corners |
| Fresh Food Door Bins | 4 (3 Adjustable with Gallon Storage; 1 Full-Width Fixed with Tall Bottle Storage) |
| Freezer Features | Interior Light |
| Freezer Features | Spillproof Freezer Floor |
| Freezer Features | 1 Ice Tray |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 4 Split Adjustable |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Height to Mid-Freezer | 53.9375 in |
| Approximate Shipping Weight | 231 lb |
| Depth Without Handle | 30.25 in |
| Height to Top of Case | 66.125 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Net Weight | 206 lb |
| Width w/Door Open 90 Degrees Less Handle | 30 in |
| Depth with Door Open 90° | 58.125 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 32 in |
| Case Depth Without Door | 27.5 in |
| Overall Depth | 32 1/8 in |
| Overall Height | 66 5/8 in |
| Overall Width | 29 1/2 in |
| Side Air Clearances | 1/8 in |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Case Only - Black |
| Handle | Stainless Steel Tubular |
| Easy to Remove Door Gaskets | Yes |
| Door Swing | Reversible Hinges |
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Door Stops | Yes |
ECONOMICAL / QUIET
| Cabinet & Door Liner | ABS |
| NeverClean™ Condensor | Yes |
| Quiet Package | Deluxe Quiet Design |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
ACCESSORIES
| Optional Icemaker Kit | IM4A |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
CAPACITY
| Freezer Capacity | 5.04 cu ft |
| Fresh Food Capacity | 12.90 cu ft |
| Shelf Area | 21.70 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 17.90 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










