17.9 Cu. Ft. Stainless Top-Freezer Refrigerator - GTS18SBXSS
17.9 Cu. Ft. Stainless Top-Freezer Refrigerator
Model: GTS18SBXSS










17.9 Cu. Ft. Stainless Top-Freezer Refrigerator
Model: GTS18SBXSS
Key Features
Stainless steel exterior
Upfront temperature controls
Adjustable spillproof glass shelves
Adjustable-humidity crisper drawers
Adjustable large door bins
Spillproof freezer floor
Wire freezer shelf
Never clean condenser
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Stainless steel exterior
Adds elegance to any kitchen décor
Upfront temperature controls
Easy-to-use controls regulate both fresh food and freezer sections
Adjustable spillproof glass shelves
Raised edges keep small spills from becoming big messes
Adjustable-humidity crisper drawers
Adjustable humidity controls keep fresh produce fresh
Adjustable large door bins
Offers ideal space for storing large containers in the door for more valuable shelf space
Spillproof freezer floor
Seamless design of the freezer floor wipes up easily for quick cleanup
Wire freezer shelf
Better organization for the freezer
Never clean condenser
Sealed compartment keeps coils clean and simplifies maintenance
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
Specifications
Other
| Side Air Clearances | 0.125 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 29.5 in. |
| Height | 66.63 in. |
| Length | 32.13 in. |
| Weight | 214 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.5 in. |
| Shipping Height | 71.63 in. |
| Shipping Length | 37.13 in. |
| Shipping Weight | 254 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 254 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 36.54 ft³ |
| Dimensional Weight | 454.24 lbs. |
| Total of Cubes | 36.54 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 454.24 lbs. |
FEATURES
| Fresh Food Features | Interior Lighting - Dual Level |
| Control Type | Upfront Temperature Controls |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Icemaker | Optional (IM4A Ready) |
| Freezer Door Bins | 2 Split; 1 Full-Width |
| Defrost Type | Frost Free |
| Fresh Food Door Features | Dairy Compartment |
| Freezer Cabinet Shelves | 1 Total |
| Freezer Features | Interior Light |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 2 Adjustable Humidity Drawers |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 4 Spill Proof |
| Fresh Food Door Bins | 3 Adjustable |
| Performance Features | Easily Removable Door Gaskets |
| Performance Features | Never Clean Condenser |
| Freezer Cabinet Shelves | Wire |
| Fresh Food Cabinet Shelves | Glass |
| Fresh Food Cabinet Drawers | Clear |
| Fresh Food Door Bins | 4 Total |
| Freezer Features | Spillproof Freezer Floor |
| Freezer Cabinet Shelves | 1 Step Shelf |
| Freezer Features | 1 Ice Tray |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 3 Total |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 1 Snack Drawer |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 4 Total |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 4 Adjustable |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 4 Split |
| Fresh Food Door Bins | 3 with Gallon Storage |
| Fresh Food Door Bins | 1 Fixed with Tall Bottle Storage |
| Performance Features | Deluxe Quiet Design |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Height to Mid-Freezer | 53.9375 in |
| Approximate Shipping Weight | 239 lb |
| Depth Without Handle | 30.25 in |
| Height to Top of Case | 66.125 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Net Weight | 214 lb |
| Width w/Door Open 90 Degrees Less Handle | 30 in |
| Depth with Door Open 90° | 58.125 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 32 in |
| Case Depth Without Door | 27.5 in |
| Overall Depth | 32 1/8 in |
| Overall Height | 66 5/8 in |
| Overall Width | 29 1/2 in |
| Side Air Clearances | 1/8 in |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Black |
| Adjustable Rollers | Front |
| Handle | Stainless Steel |
| Exterior Design | Rounded Doors |
| Coil-Free Back | Yes |
| Door Swing | Reversible Hinges |
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Door Stops | Yes |
| Handle | Customer Installed Handles |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
ACCESSORIES
| Optional Icemaker Kit | IM4A |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
CAPACITY
| Freezer Capacity | 5.04 cu ft |
| Fresh Food Capacity | 12.90 cu ft |
| Shelf Area | 21.70 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 17.90 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










