17.6 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator - GTS18XBMCC
17.6 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator
Model: GTS18XBMCC

17.6 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator
Model: GTS18XBMCC
Key Features
17.6 cu. ft. capacity (Fresh Food 13.6 cu. ft. / Freezer 4.01 cu. ft.)
Upfront temperature controls
NeverClean™ condenser
4 split glass fresh food cabinet shelves
2 fixed fresh food gallon door shelves
2 clear fruit / vegetable crispers
Equipped for optional automatic icemaker
Dairy compartment
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
17.6 cu. ft. capacity (Fresh Food 13.6 cu. ft. / Freezer 4.01 cu. ft.)
Upfront temperature controls
NeverClean™ condenser
4 split glass fresh food cabinet shelves
2 fixed fresh food gallon door shelves
2 clear fruit / vegetable crispers
Equipped for optional automatic icemaker
Dairy compartment
Color-matched door handles
Snack pan
Utility bin
2 Ice 'N Easy trays
2 fixed freezer door shelves
Deluxe quiet design
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 28 in |
| Approximate Shipping Weight | 192 lb |
| Depth Without Handle | 30.5 in |
| Height to Top of Case | 66.875 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Net Weight | 173 lb |
| Width w/Door Open 90 Degrees Less Handle | 28.875 in |
| Depth with Door Open 90° | 56.375 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 30.75 in |
| Case Depth Without Door | 26.75 in |
| Overall Depth | 32 3/8 in |
| Overall Height | 67 3/8 in |
| Side Air Clearances | 3/4 in |
Other
| Side Air Clearances | 0.75 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 28 in. |
| Height | 67.38 in. |
| Length | 32.38 in. |
| Weight | 173 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 33 in. |
| Shipping Height | 72.38 in. |
| Shipping Length | 37.38 in. |
| Shipping Weight | 213 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 213 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 35.34 ft³ |
| Dimensional Weight | 439.39 lbs. |
| Total of Cubes | 35.34 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 439.39 lbs. |
FEATURES
| Fresh Food Features | Dairy Compartment |
| Control Type | Upfront Temperature Controls |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Vegetable / Fruit Crisper(s) | 2 |
| Icemaker | Non-Icemaker |
| Snack Drawer | Yes |
| Door Liner | ABS |
| Freezer Cabinet Shelves | Step Shelf |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 |
| Interior Lighting | Yes |
| Freezer Cabinet Shelves (Wire) | Step Shelf |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Glass |
| Freezer Door Shelves | 2 Fixed |
| Defrost Type | Frost Free |
| Fresh Food Door Features | Gallon Storage |
| Leveling System | Front Corners |
| Freezer Features | 2 Ice N' Easy Trays |
| Fresh Food Door Shelves | 2 Fixed with Gallon Storage |
| Control Type | Inset Knob |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 1 Full-Width, 2 Split, Adjustable |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Yes |
| Adjustable Rollers | Front |
| Handle | Color-Matched |
| Easy to Remove Door Gaskets | Yes |
| Door Style | Flat |
| Exterior Design | Squared Doors |
| Coil-Free Back | Yes |
| Door Swing | Reversible Hinges |
| Color Appearance | Bisque on Bisque |
| Door Stops | Yes |
ECONOMICAL / QUIET
| Cabinet & Door Insulation | Foam |
| NeverClean™ Condensor | Yes |
| Cabinet Liner | ABS |
| Quiet Package | Deluxe Quiet Design |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 13.62 cu ft |
| Freezer Capacity | 4.01 cu ft |
| Shelf Area | 20.30 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 17.60 cu ft |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
ACCESSORIES
| Optional Icemaker Kit | IM4A |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.









