20.0 Cu. Ft. Capacity Top Freezer Refrigerator - GTS20IBNWW
20.0 Cu. Ft. Capacity Top Freezer Refrigerator
Model: GTS20IBNWW




20.0 Cu. Ft. Capacity Top Freezer Refrigerator
Model: GTS20IBNWW
Key Features
20.02 cu. ft. capacity (Fresh Food 14.61 cu. ft. / Freezer 5.41 cu. ft.)
3 adj. glass fresh food cabinet shelves (2 split, 1 full-width)
Upfront temperature controls
2 clear fruit / vegetable crispers
3 (2 adjustable / 1 fixed) full-width fresh food gallon door bins
Equipped for optional automatic icemaker
1 adjustable, full-width wire everwhite freezer compartment shelf
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
20.02 cu. ft. capacity (Fresh Food 14.61 cu. ft. / Freezer 5.41 cu. ft.)
3 adj. glass fresh food cabinet shelves (2 split, 1 full-width)
Upfront temperature controls
2 clear fruit / vegetable crispers
3 (2 adjustable / 1 fixed) full-width fresh food gallon door bins
Equipped for optional automatic icemaker
1 adjustable, full-width wire everwhite freezer compartment shelf
Certifications
California Prop 65
Specifications
FEATURES
| Fresh Food Features | Dairy Compartment |
| Control Type | Upfront Temperature Controls |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Vegetable / Fruit Crisper(s) | 2 |
| Icemaker | Non-Icemaker |
| Door Liner | ABS |
| Snack Drawer | Yes |
| Freezer Cabinet Shelves | 1 Adjustable Full-Width |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 |
| Interior Lighting | Yes |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Glass |
| Freezer Door Shelves | 2 Fixed |
| Defrost Type | Frost Free |
| Fresh Food Door Features | Gallon Storage |
| Freezer Features | 1 Ice Tray |
| Fresh Food Door Shelves | 3 W/Gal. Storage (1 F/W Fixed; 2 F/W Adj.) |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 1 Full-Width, 2 Split, Adjustable |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Yes |
| Adjustable Rollers | Yes |
| Handle | Color-Matched (Customer Installed) |
| Exterior Design | Rounded Doors |
| Coil-Free Back | Yes |
| Door Swing | Reversible Hinges |
| Color Appearance | White on White |
| Door Stops | Yes |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 14.61 cu ft |
| Freezer Capacity | 5.41 cu ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 20.00 cu ft |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 227 lb |
| Depth Without Handle | 30.625 in |
| Height to Top of Case | 67.5 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Net Weight | 205 lb |
| Width w/Door Open 90 Degrees Less Handle | 30.75 in |
| Depth with Door Open 90° | 57.9375 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 32.5 in |
| Case Depth Without Door | 27.5 in |
| Overall Depth | 32 5/8 in |
| Overall Height | 68 1/8 in |
| Overall Width | 29 1/2 in |
| Side Air Clearances | 1/8 in |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
ECONOMICAL / QUIET
| Cabinet Liner | ABS |
ACCESSORIES
| Optional Icemaker Kit | IM4A |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
Other
| Side Air Clearances | 0.125 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 29.5 in. |
| Height | 68.13 in. |
| Length | 32.63 in. |
| Weight | 205 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.5 in. |
| Shipping Height | 73.13 in. |
| Shipping Length | 37.63 in. |
| Shipping Weight | 245 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 245 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 37.94 ft³ |
| Dimensional Weight | 471.7 lbs. |
| Total of Cubes | 37.94 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 471.7 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










