21.7 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator - GTS22KBPBB
21.7 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator
Model: GTS22KBPBB




21.7 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator
Model: GTS22KBPBB
Key Features
32-7/8" wide
Upfront temperature controls
Adjustable spillproof glass shelves
Snack drawer
Adjustable-humidity drawers
Adjustable large door bins
Wire freezer shelf
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
32-7/8" wide
Upfront temperature controls
Easy-to-use controls regulate both fresh food and freezer sections
Adjustable spillproof glass shelves
Raised edges keep small spills from becoming big messes
Snack drawer
Conveniently stores favorite foods and allows for quick, easy access
Adjustable-humidity drawers
Controls helps food stay fresh
Adjustable large door bins
Offers ideal space for storing large containers in the door for more valuable shelf space
Wire freezer shelf
Better organization for the freezer
Certifications
California Prop 65
Specifications
Other
| Side Air Clearances | 0.125 in |
| Back Air Clearances | 2 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 32.88 in. |
| Height | 67.5 in. |
| Length | 33.63 in. |
| Weight | 230 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 37.88 in. |
| Shipping Height | 72.5 in. |
| Shipping Length | 38.63 in. |
| Shipping Weight | 270 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 270 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 43.18 ft³ |
| Dimensional Weight | 536.81 lbs. |
| Total of Cubes | 43.18 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 536.81 lbs. |
FEATURES
| Temperature Management Features | Air Tower in Freezer |
| Fresh Food Features | Interior Lighting |
| Control Type | Illuminated Upfront Temperature Controls |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Icemaker | Optional (IM4A Ready) |
| Defrost Type | Frost Free |
| Fresh Food Door Features | Dairy Compartment |
| Freezer Features | Interior Light |
| Freezer Cabinet Shelves | 1 Full-Width |
| Freezer Door Bins | 1 Full-Width Fixed |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 2 Adjustable Humidity |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 4 Spill Proof |
| Fresh Food Door Bins | 3 Adjustable |
| Performance Features | Easily Removable Door Gaskets |
| Performance Features | Never Clean Condenser |
| Freezer Cabinet Shelves | 1 Total |
| Fresh Food Cabinet Shelves | Glass |
| Freezer Door Bins | 3 Total |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 3 Total |
| Fresh Food Door Bins | 4 Total |
| Freezer Cabinet Shelves | 1 Adjustable |
| Freezer Door Bins | 2 Split |
| Freezer Door Bins | 1 Adjustable |
| Freezer Features | 1 Ice Tray |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 1 Snack Drawer |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 4 Total |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 4 Adjustable |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 4 Split |
| Fresh Food Door Bins | 3 with Gallon Storage |
| Fresh Food Door Bins | 1 Fixed with Tall Bottle Storage |
| Performance Features | Deluxe Quiet Design |
| Temperature Management Features | 3 Electronic Sensors |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Color Matched |
| Adjustable Rollers | Front |
| Handle | Customer Installed Handles |
| Exterior Design | Textured Rounded Doors |
| Coil-Free Back | Yes |
| Door Swing | Reversible Hinges |
| Color Appearance | Black |
| Door Stops | Yes |
| Handle | Color-Matched |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 15.38 cu ft |
| Freezer Capacity | 6.35 cu ft |
| Shelf Area | 25.30 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 21.70 cu ft |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 260 lb |
| Depth Without Handle | 31.625 in |
| Height to Top of Case | 66.875 in |
| Back Air Clearances | 2 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Net Weight | 230 lb |
| Width w/Door Open 90 Degrees Less Handle | 33 in |
| Depth with Door Open 90° | 63 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 35 in |
| Case Depth Without Door | 27.625 in |
| Overall Depth | 33 5/8 in |
| Overall Height | 67 1/2 in |
| Overall Width | 32 7/8 in |
| Side Air Clearances | 1/8 in |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
ACCESSORIES
| Optional Icemaker Kit | IM4A |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










