21.7 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator - GTS22KCPBB
21.7 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator
Model: GTS22KCPBB




21.7 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator
Model: GTS22KCPBB
Key Features
Spillproof glass shelves
Illuminated upfront slimline temperature controls
Factory-installed icemaker
Adjustable humidity vegetable / fruit crispers
Spillproof freezer floor
Adjustable large door bins
Never clean condenser
Pivot-out pan removal system
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Spillproof glass shelves
Help contain spills for ease of cleaning
Illuminated upfront slimline temperature controls
Offer maximum style and convenience
Factory-installed icemaker
Refrigerator comes ready to automatically create ice
Adjustable humidity vegetable / fruit crispers
Provide ideal storage environment for fruits and vegetables
Spillproof freezer floor
Seamless design offers easy cleanup
Adjustable large door bins
Offers ideal space for storing large containers in the door for more valuable shelf space
Never clean condenser
Condenser coils are encased, so they don't require cleaning in normal operating environments
Pivot-out pan removal system
Makes it easy to remove and clean crispers
Certifications
California Prop 65
Specifications
FEATURES
| Fresh Food Features | Dairy Compartment |
| Control Type | Upfront Temperature Controls |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Vegetable / Fruit Crisper(s) | 2 Adjustable Humidity |
| Icemaker | Factory-Installed |
| Door Liner | ABS |
| Snack Drawer | Yes |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 4 Total |
| Interior Lighting | Dual-Level |
| Easy-Out Crispers | Pivot-Out |
| Freezer Cabinet Shelves (Wire) | 1 Adj Full-Width |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Spill-Proof |
| Freezer Door Bins | 2 Split; 1 Full-Width |
| Fresh Food Door Features | Tall Bottle Storage |
| Fresh Food Door Bins | 4 |
| Freezer Features | Spillproof Freezer Floor |
| Control Type | Illuminated |
| Freezer Features | Interior Light |
| Freezer Features | Ice Bucket |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Adjustable |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Glass |
| Fresh Food Door Features | 3 Adjustable Bins |
| Fresh Food Door Features | 1 Fixed |
| Fresh Food Door Features | Gallon Storage |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Height to Mid-Freezer | 54.5 in |
| Approximate Shipping Weight | 260 lb |
| Depth Without Handle | 31.625 in |
| Height to Top of Case | 66.875 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Net Weight | 230 lb |
| Width w/Door Open 90 Degrees Less Handle | 33 in |
| Depth with Door Open 90° | 63 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 35 in |
| Case Depth Without Door | 27.625 in |
| Overall Depth | 33 5/8 in |
| Overall Height | 67 1/2 in |
| Overall Width | 32 7/8 in |
| Side Air Clearances | 1/8 in |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Galvanized |
| Adjustable Rollers | Front |
| Handle | Customer Installed Handles |
| Exterior Design | Rounded Doors |
| Door Swing | Reversible Hinges |
| Color Appearance | Black on Black |
| Door Stops | Yes |
| Handle | Color-Matched |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 15.38 cu ft |
| Freezer Capacity | 6.35 cu ft |
| Shelf Area | 25.30 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 21.70 cu ft |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
ECONOMICAL / QUIET
| NeverClean™ Condensor | Yes |
| Cabinet Liner | ABS |
| Quiet Package | Deluxe Quiet Design |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
Other
| Side Air Clearances | 0.125 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 32.88 in. |
| Height | 67.5 in. |
| Length | 33.63 in. |
| Weight | 230 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 37.88 in. |
| Shipping Height | 72.5 in. |
| Shipping Length | 38.63 in. |
| Shipping Weight | 270 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 270 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 43.18 ft³ |
| Dimensional Weight | 536.81 lbs. |
| Total of Cubes | 43.18 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 536.81 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










