21.7 Cu. Ft. Stainless Top Freezer Refrigerator - GTS22SBMBS
21.7 Cu. Ft. Stainless Top Freezer Refrigerator
Model: GTS22SBMBS






21.7 Cu. Ft. Stainless Top Freezer Refrigerator
Model: GTS22SBMBS
Key Features
21.7 cu. ft. capacity (Fresh Food 15.35 cu. ft./ Freezer 6.35 cu. ft.)
Illuminated upfront temperature controls
Frost guard technology reduces freezer burn
NeverClean™ condenser
Locking tilt-out freezer door bin
Electronic sensors
2 Ice 'N Easy trays with ice tray shelf
Split, fixed freezer door bin
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
21.7 cu. ft. capacity (Fresh Food 15.35 cu. ft./ Freezer 6.35 cu. ft.)
Illuminated upfront temperature controls
Frost guard technology reduces freezer burn
NeverClean™ condenser
Locking tilt-out freezer door bin
Electronic sensors
2 Ice 'N Easy trays with ice tray shelf
Split, fixed freezer door bin
1 adjustable full-width wire everwhite freezer compartment shelf
Dairy compartment with butter dish
Fixed fresh food door bin with tall bottle storage
Adjustable modular gallon freezer bin
Snack pan
Pivot-out pan removal system makes cleaning crispers easier than ever
2 adjustable humidity fruit / vegetable crispers
Certifications
California Prop 65
Specifications
Other
| Back Air Clearances | 1 in |
| Side Air Clearances | 0.125 in |
Dimensions & Weight
| Width | 32.88 in. |
| Height | 67.5 in. |
| Length | 33.63 in. |
| Weight | 230 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 37.88 in. |
| Shipping Height | 72.5 in. |
| Shipping Length | 38.63 in. |
| Shipping Weight | 270 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 270 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 43.18 ft³ |
| Dimensional Weight | 536.81 lbs. |
| Total of Cubes | 43.18 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 536.81 lbs. |
FEATURES
| Temperature Management Features | Electronic Sensors |
| Control Type | Upfront Temperature Controls |
| Icemaker | Non-Icemaker |
| Freezer Cabinet Shelves | 1 Full-Width (Adjustable) |
| Easy-Out Crispers | Pivot-Out |
| Interior Lighting | Yes |
| Snack Drawer | Yes |
| Tilt-Out Freezer Door Bins | Locking |
| Freezer Door Shelves | 1 Adj. Modular; 1 Fixed Split |
| Defrost Type | Frost Guard |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 4 Total |
| Fresh Food Door Bins | 4 |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Utility Bin | Yes |
| Freezer Cabinet Shelf Features | 1 Ice Tray Shelf (Vertical) |
| Vegetable / Fruit Crisper(s) | 2 Adjustable Humidity |
| Freezer Features | Interior Light |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Glass |
| Fresh Food Door Features | 3 Adjustable Bins |
| Fresh Food Features | Dairy Compartment |
| Fresh Food Door Features | Tall Bottle Storage |
| Freezer Features | Spillproof Freezer Floor |
| Fresh Food Features | Snugger Clips - 2 |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Spill-Proof |
| Control Type | Illuminated |
| Freezer Features | 2 Ice N' Easy Trays |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Adjustable |
| Fresh Food Door Features | 1 Fixed |
| Fresh Food Door Features | Gallon Storage |
| Fresh Food Features | Butter Dish |
ECONOMICAL / QUIET
| Cabinet & Door Insulation | Foam |
| Cabinet & Door Liner | ABS |
| NeverClean™ Condensor | Yes |
| Quiet Package | Deluxe Quiet Design |
APPEARANCE
| Adjustable Rollers | Front |
| Exterior Design | Rounded Doors |
| Door Stops | Yes |
| Protective Lamp Covers | Yes |
| Door Swing | Reversible Hinges |
| Coil-Free Back | Yes |
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Handle | Black |
| Easy to Remove Door Gaskets | Yes |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 15.35 cu ft |
| Freezer Capacity | 6.35 cu ft |
| Shelf Area | 25.30 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 21.70 cu ft |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Parts Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Net Weight | 230 lb |
| Back Air Clearances | 1 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Less Handle | 33 in |
| Approximate Shipping Weight | 260 lb |
| Depth with Door Open 90° | 63 in |
| Case Depth Without Door | 27.625 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Depth Without Handle | 31.625 in |
| Height to Top of Case | 66.875 in |
| Overall Depth | 33 5/8 in |
| Overall Height | 67 1/2 in |
| Overall Width | 32 7/8 in |
| Side Air Clearances | 1/8 in |
ACCESSORIES
| Optional Icemaker Kit | IM4A |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.











