14.4 Cu. Ft. Capacity Top Freezer Refrigerator - TBT14DABWW
14.4 Cu. Ft. Capacity Top Freezer Refrigerator
Model: TBT14DABWW


14.4 Cu. Ft. Capacity Top Freezer Refrigerator
Model: TBT14DABWW
Key Features
14.4 cu. ft. capacity (Fresh Food 10.58 cu. ft. / Freezer 3.86 cu. ft.)
2 classic white fruit / vegetable crispers
Snack pan
3 adjustable (2 split, 1 full-width) wire everwhite fresh food cabinet shelves
Fixed fresh food gallon door storage
Dairy compartment
Galvanized steel case
Deluxe door handles
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
14.4 cu. ft. capacity (Fresh Food 10.58 cu. ft. / Freezer 3.86 cu. ft.)
2 classic white fruit / vegetable crispers
Snack pan
3 adjustable (2 split, 1 full-width) wire everwhite fresh food cabinet shelves
Fixed fresh food gallon door storage
Dairy compartment
Galvanized steel case
Deluxe door handles
2 Ice 'N Easy trays
Equipped for optional automatic icemaker
2 freezer door shelves
1 wire everwhite freezer step shelf
Utility bin
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 28 in |
| Approximate Shipping Weight | 185 lb |
| Depth Without Handle | 28 in |
| Height to Top of Case | 61 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Net Weight | 168 lb |
| Width w/Door Open 90 Degrees Less Handle | 29.75 in |
| Depth with Door Open 90° | 54.5 in |
| Case Depth Without Door | 26 in |
| Overall Depth | 29 9/16 in |
| Overall Height | 61 1/2 in |
| Side Air Clearances | 3/4 in |
FEATURES
| Fresh Food Features | Dairy Compartment |
| Utility Bin | Yes |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Icemaker | Non-Icemaker |
| Vegetable / Fruit Crisper(s) | 2 |
| Door Liner | ABS |
| Snack Drawer | Yes |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 |
| Interior Lighting | Yes |
| Freezer Cabinet Shelves (Wire) | Step Shelf |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Wire |
| Freezer Door Shelves | 2 Total |
| Fresh Food Door Features | Gallon Storage |
| Freezer Features | 2 Ice N' Easy Trays |
| Fresh Food Door Shelves | 2 with Gallon Storage |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 1 Full-Width, 2 Split, Adjustable |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Galvanized |
| Adjustable Rollers | 4 Fixed; 2 Level Legs |
| Handle | Color-Matched Deluxe |
| Coil-Free Back | Yes |
| Door Swing | Reversible Hinges |
| Color Appearance | White on White |
| Door Stops | Yes |
ECONOMICAL / QUIET
| Door Insulation | Foam |
| Cabinet Insulation | Foam |
| Cabinet Liner | ABS |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 10.58 cu ft |
| Freezer Capacity | 3.86 cu ft |
| Shelf Area | 19.60 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 14.40 cu ft |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
Other
| Side Air Clearances | 0.75 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 28 in. |
| Height | 61.5 in. |
| Length | 29.56 in. |
| Weight | 168 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 33 in. |
| Shipping Height | 66.5 in. |
| Shipping Length | 34.56 in. |
| Shipping Weight | 208 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 208 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 29.46 ft³ |
| Dimensional Weight | 366.23 lbs. |
| Total of Cubes | 29.46 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 366.23 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










