20.6 Cu. Ft. Capacity Top Freezer Refrigerator - TBT21JABAA
20.6 Cu. Ft. Capacity Top Freezer Refrigerator
Model: TBT21JABAA


20.6 Cu. Ft. Capacity Top Freezer Refrigerator
Model: TBT21JABAA
Key Features
20.6 cu. ft. capacity (Fresh Food 14.25 cu. ft. / Freezer 6.30 cu. ft.)
2 adjustable humidity fruit / vegetable crispers
Slide-out, slide-over pans
Snack pan
4 split, spill proof, adjustable glass fresh food cabinet shelves
Fixed fresh food gallon door storage
Deluxe door handles
Ice storage bin
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
20.6 cu. ft. capacity (Fresh Food 14.25 cu. ft. / Freezer 6.30 cu. ft.)
2 adjustable humidity fruit / vegetable crispers
Slide-out, slide-over pans
Snack pan
4 split, spill proof, adjustable glass fresh food cabinet shelves
Fixed fresh food gallon door storage
Deluxe door handles
Ice storage bin
Ice tray shelf with 2 Ice 'N Easy trays
Equipped for optional automatic icemaker
2 freezer door shelves
Adjustable full-width wire everwhite freezer shelf
Dairy compartment with butter dish
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 67 in |
| Approximate Shipping Weight | 231 lb |
| Depth Without Handle | 29.8125 in |
| Height to Top of Case | 66.25 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Net Weight | 211 lb |
| Width w/Door Open 90 Degrees Less Handle | 31.25 in |
| Depth with Door Open 90° | 59.875 in |
| Case Depth Without Door | 27.5 in |
| Overall Depth | 31 1/2 in |
| Overall Width | 31 1/8 in |
| Side Air Clearances | 3/4 in |
FEATURES
| Fresh Food Features | Snugger Clips - 2 |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Freezer Cabinet Shelf Features | 1 Ice Tray Shelf |
| Vegetable / Fruit Crisper(s) | 2 Adjustable Humidity |
| Icemaker | Non-Icemaker |
| Door Liner | ABS |
| Snack Drawer | Yes |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 4 Total |
| Interior Lighting | Yes |
| Easy-Out Crispers | Slide-out, Slide-over |
| Freezer Cabinet Shelves (Wire) | 1 F/W (2 pos.) |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Spill-Proof |
| Freezer Door Shelves | 2 Total |
| Fresh Food Door Features | Gallon Storage |
| Freezer Features | Ice Storage Bin |
| Fresh Food Door Shelves | 3 (2 w/Gal. Storage) |
| Freezer Features | 2 Ice N' Easy Trays |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 4 Split Adjustable |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Glass |
| Fresh Food Features | Butter Dish |
| Fresh Food Features | Dairy Compartment |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Yes |
| Adjustable Rollers | Yes |
| Handle | Color-Matched Deluxe |
| Coil-Free Back | Yes |
| Door Swing | Reversible Hinges |
| Color Appearance | Almond on almond |
| Door Stops | Yes |
ECONOMICAL / QUIET
| Door Insulation | Foam |
| Cabinet Insulation | Foam |
| Cabinet Liner | ABS |
| Energy Saver | Yes |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 14.25 cu ft |
| Freezer Capacity | 6.30 cu ft |
| Shelf Area | 26.00 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 20.60 cu ft |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
Other
| Side Air Clearances | 0.75 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 31.13 in. |
| Height | 67 in. |
| Length | 31.5 in. |
| Weight | 211 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 36.13 in. |
| Shipping Height | 72 in. |
| Shipping Length | 36.5 in. |
| Shipping Weight | 251 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 251 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 38.01 ft³ |
| Dimensional Weight | 472.58 lbs. |
| Total of Cubes | 38.01 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 472.58 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










