"S" Series 12.1 Cu. Ft. Top-Mount No-Frost Refrigerator - TBX12SAXRWH
"S" Series 12.1 Cu. Ft. Top-Mount No-Frost Refrigerator
Model: TBX12SAXRWH


"S" Series 12.1 Cu. Ft. Top-Mount No-Frost Refrigerator
Model: TBX12SAXRWH
Key Features
White model / right-hand door opening
12.1 cu. ft. capacity (Fresh Food 9.10 cu. ft. / Freezer 3.0 cu. ft.)
Full-width divided vegetable / fruit crisper
Wire everwhite fresh food cabinet shelves
2 1/2 fresh food door shelves
Equipped for optional automatic icemaker
Black door handles
2 Ice 'N Easy trays
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
White model / right-hand door opening
12.1 cu. ft. capacity (Fresh Food 9.10 cu. ft. / Freezer 3.0 cu. ft.)
Full-width divided vegetable / fruit crisper
Wire everwhite fresh food cabinet shelves
2 1/2 fresh food door shelves
Equipped for optional automatic icemaker
Black door handles
2 Ice 'N Easy trays
Certifications
California Prop 65
Specifications
FEATURES
| Fresh Food Features | Dairy Compartment |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Vegetable / Fruit Crisper(s) | 1 Full-Width |
| Icemaker | Non-Icemaker |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 2 |
| Interior Lighting | Yes |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Wire |
| Freezer Door Shelves | 2 Total |
| Leveling System | Front Corners |
| Freezer Features | 2 Ice N' Easy Trays |
| Fresh Food Door Shelves | 2 F/W & 1 Half-Width |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Yes |
| Handle | Black |
| Door Swing | Hinges on Right |
| Color Appearance | White |
| Door Stops | Yes |
ACCESSORIES
| Black Acrylic Panels & Trim Kit | N/A |
| Black Panels | N/A |
| Aluminum Trim Kit | N/A |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 160 lb |
| Depth Without Handle | 29.6875 in |
| Height to Top of Case | 60.25 in |
| Top Air Clearances | 2 in |
| Net Weight | 152 lb |
| Depth with Door Open 90° | 51.5625 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 23.5625 in |
| Case Depth Without Door | 27.4375 in |
| Back Air Clearances | 3/4 in |
| Overall Depth | 31 7/16 in |
| Overall Height | 60 5/8 in |
| Overall Width | 23 3/8 in |
| Side Air Clearances | 3/4 in |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
Other
| Side Air Clearances | 0.75 in |
| Top Air Clearances | 2 in |
Dimensions & Weight
| Width | 23.38 in. |
| Height | 60.63 in. |
| Length | 31.44 in. |
| Weight | 152 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.38 in. |
| Shipping Height | 65.63 in. |
| Shipping Length | 36.44 in. |
| Shipping Weight | 192 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 192 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 25.78 ft³ |
| Dimensional Weight | 320.51 lbs. |
| Total of Cubes | 25.78 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 320.51 lbs. |
CAPACITY
| Freezer Capacity | 3.00 cu ft |
| Fresh Food Capacity | 9.10 cu ft |
| Shelf Area | 13.60 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 12.10 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










