"S" Series 14.4 Cu. Ft. Top-Mount No-Frost Refrigerator - TBX14SYBLAA
"S" Series 14.4 Cu. Ft. Top-Mount No-Frost Refrigerator
Model: TBX14SYBLAA

"S" Series 14.4 Cu. Ft. Top-Mount No-Frost Refrigerator
Model: TBX14SYBLAA
Key Features
14.4 cu. ft. capacity (Fresh Food 10.58 cu. ft. / Freezer 3.86 cu. ft.)
2 classic white fruit / vegetable crispers
2 full-width (adjustable) wire everwhite fresh food cabinet shelves
2 fixed fresh food gallon door storage with tall bottle storage
Dairy compartment
2 freezer door shelves
2 full-width (adj.) wire everwhite fresh food cabinet shelves
Galvanized steel case and doors
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
14.4 cu. ft. capacity (Fresh Food 10.58 cu. ft. / Freezer 3.86 cu. ft.)
2 classic white fruit / vegetable crispers
2 full-width (adjustable) wire everwhite fresh food cabinet shelves
2 fixed fresh food gallon door storage with tall bottle storage
Dairy compartment
2 freezer door shelves
2 full-width (adj.) wire everwhite fresh food cabinet shelves
Galvanized steel case and doors
Recessed door handles
Ice tray shelf with 2 Ice 'N Easy trays
Equipped for optional automatic icemaker
Certifications
California Prop 65
Specifications
FEATURES
| Fresh Food Features | Dairy Compartment |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Freezer Cabinet Shelf Features | 1 Ice Tray Shelf |
| Vegetable / Fruit Crisper(s) | 2 |
| Icemaker | Non-Icemaker |
| Door Liner | ABS |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 2 |
| Interior Lighting | Yes |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Wire |
| Freezer Door Shelves | 2 Total |
| Freezer Features | 2 Ice N' Easy Trays |
| Fresh Food Door Shelves | 2 w/Tall Bottle Storage |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Galvanized |
| Adjustable Rollers | Yes |
| Handle | Color-Matched Recessed |
| Coil-Free Back | Yes |
| Door Swing | Reversible Hinges |
| Door Stops | Yes |
ECONOMICAL / QUIET
| Door Insulation | Foam |
| Cabinet Insulation | Foam |
| Cabinet Liner | ABS |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 10.58 cu ft |
| Shelf Area | 17.2 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 14.4 cu ft |
| Freezer Capacity | 3.86 cu ft |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
Other
| Side Air Clearances | 0.75 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 28 in. |
| Height | 61.5 in. |
| Length | 28 in. |
| Weight | 151 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 33 in. |
| Shipping Height | 66.5 in. |
| Shipping Length | 33 in. |
| Shipping Weight | 191 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 191 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 27.9 ft³ |
| Dimensional Weight | 346.88 lbs. |
| Total of Cubes | 27.9 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 346.88 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.











