"S" Series 16.4 Cu. Ft. Top-Mount No-Frost Refrigerator - TBX16SABLWW
"S" Series 16.4 Cu. Ft. Top-Mount No-Frost Refrigerator
Model: TBX16SABLWW

"S" Series 16.4 Cu. Ft. Top-Mount No-Frost Refrigerator
Model: TBX16SABLWW
Key Features
16.4 cu. ft. capacity (Fresh Food 12.58 cu. ft. / Freezer 3.86 cu. ft.)
2 classic white fruit / vegetable crispers
2 full-width (adjustable) wire everwhite fresh food cabinet shelves
2 fixed fresh food gallon door storage with tall bottle storage
Dairy compartment
2 freezer door shelves
2 full-width (adj.) wire everwhite fresh food cabinet shelves
Galvanized steel case and doors
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
16.4 cu. ft. capacity (Fresh Food 12.58 cu. ft. / Freezer 3.86 cu. ft.)
0
2 classic white fruit / vegetable crispers
0
2 full-width (adjustable) wire everwhite fresh food cabinet shelves
0
2 fixed fresh food gallon door storage with tall bottle storage
0
Dairy compartment
0
2 freezer door shelves
0
2 full-width (adj.) wire everwhite fresh food cabinet shelves
0
Galvanized steel case and doors
0
Deluxe door handles
0
Ice tray shelf with 2 Ice 'N Easy trays
0
Equipped for optional automatic icemaker
0
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 28 in |
| Approximate Shipping Weight | 185 lb |
| Back Air Clearances | 1 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Net Weight | 170 lb |
| Case Depth Without Door | 26 1/2 in |
| Depth Without Handle | 29 1/8 in |
| Depth with Door Open 90° | 54 3/4 in |
| Height to Top of Case | 66 3/4 in |
| Overall Depth | 30 7/8 in |
| Overall Height | 67 1/4 in |
| Side Air Clearances | 3/4 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Less Handle | 30 1/8 in |
Other
| Side Air Clearances | 0.75 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 28 in. |
| Height | 67.25 in. |
| Length | 30.88 in. |
| Weight | 170 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 33 in. |
| Shipping Height | 72.25 in. |
| Shipping Length | 35.88 in. |
| Shipping Weight | 210 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 210 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 33.64 ft³ |
| Dimensional Weight | 418.26 lbs. |
| Total of Cubes | 33.64 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 418.26 lbs. |
FEATURES
| Fresh Food Features | Dairy Compartment |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Freezer Cabinet Shelf Features | 1 Ice Tray Shelf |
| Vegetable / Fruit Crisper(s) | 2 |
| Icemaker | Non-Icemaker |
| Door Liner | ABS |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 2 |
| Interior Lighting | Yes |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Wire |
| Freezer Door Shelves | 2 Total |
| Freezer Features | 2 Ice N' Easy Trays |
| Fresh Food Door Shelves | 2 w/Tall Bottle Storage |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 2 Full-Width Adjustable |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Galvanized |
| Adjustable Rollers | Yes |
| Handle | Color-Matched Deluxe |
| Coil-Free Back | Yes |
| Door Swing | Reversible Hinges |
| Color Appearance | White on White |
| Door Stops | Yes |
ECONOMICAL / QUIET
| Door Insulation | Foam |
| Cabinet Insulation | Foam |
| Cabinet Liner | ABS |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 12.58 cu ft |
| Freezer Capacity | 3.86 cu ft |
| Shelf Area | 17.50 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 16.40 cu ft |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










