"S" Series 16.4 Cu. Ft. Top-Mount No-Frost Refrigerator with Icemaker - TBX16SIBLAA
"S" Series 16.4 Cu. Ft. Top-Mount No-Frost Refrigerator with Icemaker
Model: TBX16SIBLAA


"S" Series 16.4 Cu. Ft. Top-Mount No-Frost Refrigerator with Icemaker
Model: TBX16SIBLAA
Key Features
16.4 cu. ft. capacity (Fresh Food 12.58 cu. ft. / Freezer 3.86 cu. ft.)
Equipped with factory-installed automatic icemaker
2 classic white fruit / vegetable crispers
2 full-width (adjustable) wire everwhite fresh food cabinet shelves
2 fixed fresh food gallon door storage with tall bottle storage
Dairy compartment
2 full-width (adj.) wire everwhite fresh food cabinet shelves
Galvanized steel case and doors
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
16.4 cu. ft. capacity (Fresh Food 12.58 cu. ft. / Freezer 3.86 cu. ft.)
Equipped with factory-installed automatic icemaker
2 classic white fruit / vegetable crispers
2 full-width (adjustable) wire everwhite fresh food cabinet shelves
2 fixed fresh food gallon door storage with tall bottle storage
Dairy compartment
2 full-width (adj.) wire everwhite fresh food cabinet shelves
Galvanized steel case and doors
Deluxe door handles
2 freezer door shelves
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 28 in |
| Approximate Shipping Weight | 195 lb |
| Depth Without Handle | 29.125 in |
| Height to Top of Case | 66.75 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Net Weight | 177 lb |
| Width w/Door Open 90 Degrees Less Handle | 30.125 in |
| Depth with Door Open 90° | 54.75 in |
| Case Depth Without Door | 26.5 in |
| Overall Depth | 30 7/8 in |
| Overall Height | 67 1/4 in |
| Side Air Clearances | 3/4 in |
Other
| Side Air Clearances | 0.75 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 28 in. |
| Height | 67.25 in. |
| Length | 30.88 in. |
| Weight | 177 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 33 in. |
| Shipping Height | 72.25 in. |
| Shipping Length | 35.88 in. |
| Shipping Weight | 217 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 217 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 33.64 ft³ |
| Dimensional Weight | 418.26 lbs. |
| Total of Cubes | 33.64 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 418.26 lbs. |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Galvanized |
| Adjustable Rollers | Yes |
| Handle | Color-Matched Deluxe |
| Coil-Free Back | Yes |
| Door Swing | Reversible Hinges |
| Door Stops | Yes |
ECONOMICAL / QUIET
| Door Insulation | Foam |
| Cabinet Insulation | Foam |
| Cabinet Liner | ABS |
FEATURES
| Fresh Food Features | Dairy Compartment |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Vegetable / Fruit Crisper(s) | 2 |
| Icemaker | Factory-Installed |
| Door Liner | ABS |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 2 |
| Interior Lighting | Yes |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Wire |
| Freezer Door Shelves | 2 Total |
| Fresh Food Door Shelves | 2 w/Tall Bottle Storage |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 2 Full-Width Adjustable |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 12.58 cu ft |
| Freezer Capacity | 3.86 cu ft |
| Shelf Area | 16.70 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 16.40 cu ft |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










