Opal 1.0 Nugget Ice Maker - P4INAASSTSS
Opal 1.0 Nugget Ice Maker
Model: P4INAASSTSS














Opal 1.0 Nugget Ice Maker
Model: P4INAASSTSS
Key Features
Opal Nugget Ice, The Good Ice
Rapid Production
Superior Capacity
Flip-Top Lid
Ice Scoop
Water Filter-Ready
Water Side-Tank Accessory*
Refillable Side Tank
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Opal Nugget Ice, The Good Ice
Serve up chewable, crunchable, craveable nugget ice that's ready fast and retains its flavor, unlike traditional hard cubes. Refreshing nugget ice is made from compacted ice flakes and is perfect for cocktails, sodas and other beverages.
Rapid Production
Enjoy your first nuggets in 20 minutes or less, with a pound of ice produced per hour.
Superior Capacity
Never run out of nugget ice with a large capacity ice maker that holds up to 3 lbs. (48 ounces) at a time.
Flip-Top Lid
This intelligent design includes a flip-top lid and removable ice basket for easy access to your delicious nugget ice.
Ice Scoop
No detail is forgotten in this design that includes both an ice scoop and built-in scoop holder for convenience.
Water Filter-Ready
Produce the freshest ice possible with this water filter compatible design.
Water Side-Tank Accessory*
"Yield up to 3 times more ice and avoid the need for frequent refills with the added capacity of an optional .75 gallons (96 ounces) side tank.
Refillable Side Tank
Don't miss a moment of your party for water refills. Always have nugget ice on-hand thanks to a large, built-in water tank that holds over a half gallon of fresh water.
Certifications
California Prop 65
Specifications
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | 45 dBA |
FEATURES
| Screen | In system to protect pump, cleanable |
| Ice Scoop | Yes |
| Fully Flushable | For cleaning cycle |
| Ice Type | Nugget ice |
| Optional Water Filter | Yes; Product works with or without water filter in place |
| Product Type | Ice Maker |
| Fully Drainable | No trapped water |
| Cord Length | 6 ft; 3 prong grounded cord |
| Control Type | Electronic |
| Control Type | Four Lights: Defrosting, Clean, Add Water and Making Ice |
| Normal - Ice Rate @ 60F water @ 70F ambient | 1.1-1.3 lb. /hr. |
| Drainage Tubes | 13.5 inch length |
| Type | Countertop - Indoor |
| Start Up - Time to 1st Ice @ 60F water @70F ambient | 20 minutes |
| Clean Cycle | 3 Minutes |
| Ice Bin | Yes |
APPEARANCE
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Installation | Countertop |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Labor Warranty | No Warranty |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120V; 60 Hz; 3A |
Dimensions & Weight
| Width | 9.67 in. |
| Height | 17.1 in. |
| Length | 17.3 in. |
| Weight | 37.48 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 14.67 in. |
| Shipping Height | 22.1 in. |
| Shipping Length | 22.3 in. |
| Shipping Weight | 77.48 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 77.48 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.66 ft³ |
| Dimensional Weight | 20.58 lbs. |
| Total of Cubes | 1.66 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 20.58 lbs. |
CAPACITY
| Storage Bin Capacity | 3 lb |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 44.09 lb |
| Back Air Clearances | 3 in |
| Net Weight | 37.48 lb |
| Overall Depth | 17.30 in |
| Overall Width | 9.67 in |
| Side Air Clearances | 3 in |
| Top Air Clearances | 3 in |
| Overall Height | 17.1 in |
Where to Buy GE Profile Appliances in Georgia.











