1.1 Cu. Ft. Capacity Countertop Microwave Oven - JESP113DPBB
1.1 Cu. Ft. Capacity Countertop Microwave Oven
Model: JESP113DPBB

Product Video

1.1 Cu. Ft. Capacity Countertop Microwave Oven
Model: JESP113DPBB
Key Features
1.1 cu. ft. capacity
Weight and time defrost
Instant On controls
Control lockout
Turntable
Convenience cooking controls
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
1.1 cu. ft. capacity
950 Watts (IEC-705 test procedure)
Weight and time defrost
Simply enter the weight of the food, and the oven automatically sets the optimal defrosting time and power level or set your desired time for defrosting
Instant On controls
One-touch instant operation
Control lockout
Helps prevent accidental activation
Turntable
Rotates food throughout the cycle
Convenience cooking controls
Operating made quick and easy
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
FILTER
| App Filter - Convection | No |
| App Filter - Control Type | Electronic touchpad |
| App Filter - Wattage | 1100 and Above |
| App Filter - Cooking Technology | Microwave Only |
| App Filter - Product Type | Microwave Countertop |
| App Filter - Capacity | Microwave Small (Under 1.5 cu. ft.) |
| App Filter - Voltage | 120V |
FEATURES
| Cooking System | Turntable |
| Electronic Digital Display with Clock | Yes |
| Control Features | Weight & Time Defrost |
| Product Type | Countertop Microwave |
| Express Cook | Instant-On |
| Microwave Watts (IEC-705) | 950 W |
| Power Levels | 10 |
| Control Type | LED |
| Turntable | Glass |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Vegetable |
| Cooking Technology | Microwave |
| Turntable Size | 12.75 in |
APPEARANCE
| Case Color | Black |
| Installation | Countertop |
| Door Color | Black |
| Color Appearance | Black |
POWER / RATINGS
| Electrical Input - 120V Amperage | 13.7 |
| Volts/Hertz | 120V; 60Hz |
| Electrical Input - 120V Watts | 1580 |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 1.1 cu ft |
| Unit Capacity | Mid-Size |
Other
| Cavity (W x H x D) | 13-7/8 x 9-1/2 x 14-1/8 |
Dimensions & Weight
| Width | 20.31 in. |
| Height | 12 in. |
| Length | 15.63 in. |
| Weight | 30 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 25.31 in. |
| Shipping Height | 17 in. |
| Shipping Length | 20.63 in. |
| Shipping Weight | 70 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 70 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 2.2 ft³ |
| Dimensional Weight | 27.4 lbs. |
| Total of Cubes | 2.2 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 27.4 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.











