24" Built-In Gas Oven - JGRS06BEJBB
24" Built-In Gas Oven
Model: JGRS06BEJBB












24" Built-In Gas Oven
Model: JGRS06BEJBB
Key Features
Standard clean oven
Electronic oven controls
Clear View window
Interior oven light
Two oven racks
Multiple oven rack positions
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Standard clean oven
Smooth surface makes cleaning by hand easier
Electronic oven controls
Electronic touch pads are easy to operate
Clear View window
Clear window makes monitoring food simple
Interior oven light
Illuminates the oven interior
Two oven racks
Durable to securely hold any cookware
Multiple oven rack positions
Increase cooking flexibility and maximize oven capacity
Certifications
California Prop 65
MADE IN AMERICA: 70 to 90% U.S. Content
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 23 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 17 x 15 x 18-7/8 |
| Cabinet Width | 24 in |
| Net Weight | 115 lb |
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 22-3/16 x 38 x 23-5/8 |
| Approximate Shipping Weight | 125 lb |
| Overall Height | 38 3/4 in |
| Overall Width | 23 3/4 in |
Dimensions & Weight
| Width | 23.75 in. |
| Height | 38.75 in. |
| Length | 23 in. |
| Weight | 115 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.75 in. |
| Shipping Height | 43.75 in. |
| Shipping Length | 28 in. |
| Shipping Weight | 155 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 155 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 12.25 ft³ |
| Dimensional Weight | 152.28 lbs. |
| Total of Cubes | 12.25 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 152.28 lbs. |
FEATURES
| Separate Broiler Drawer | Yes |
| Fuel Type | Natural Gas |
| Oven Interior | Interior Oven Light |
| Configuration | Single Oven |
| Broiler Pan and Grid | Yes |
| Ignition System | Electronic |
| Oven Rack Features | 2 Oven Racks |
| Oven Cleaning Type | Standard Clean |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override |
| Oven Control Features | Temperature Display |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | C° or F° Programmable |
| Oven Control Features | Delay Bake Option With Cook & Hold |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Oven Light Pad |
| Oven Control Features | Start Pad |
POWER / RATINGS
| Broil Burner (000's BTU's) | 14.5 |
| Volts/Hertz/Amps | 120V; 60Hz; 5A |
| Oven Burners (000's BTU's) | 14.5 |
APPEARANCE
| Oven Door Features | Frameless Oven Door |
| Handle Color | Color-Matched |
| Color Appearance | Black on Black |
| Handle Design | D-shaped |
| Oven Door Features | Clear View Oven Window |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 2.70 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










