27" Built-In Single Wall Oven - JK3000DFBB
27" Built-In Single Wall Oven
Model: JK3000DFBB










Product Video

27" Built-In Single Wall Oven
Model: JK3000DFBB
Key Features
Self-clean with Steam Clean option
Self-clean, heavy-duty oven racks
Eight-pass broil element
4.3 cu. ft. oven capacity
Black gloss oven interior
Electronic touch controls
Hidden bake oven interior
Audible preheat signal
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Self-clean with Steam Clean option
Clean your oven the way you want
Self-clean, heavy-duty oven racks
Conveniently clean your oven and racks together
Eight-pass broil element
Get full broil coverage and even browning from edge to edge
4.3 cu. ft. oven capacity
Cook more dishes at once
Black gloss oven interior
Enjoy a clean and sleek appearance
Electronic touch controls
Confidently operate the oven with one easy touch
Hidden bake oven interior
Make cleanup easy by eliminating hard-to-reach areas
Audible preheat signal
Know when the oven is ready
Certified Sabbath mode
Prepare foods by kosher standards
Fit Guarantee
Replacing a similar wall oven from GE Appliances or another brand? GE wall ovens are guaranteed for an exact fit or GE Appliances will pay up to $300 toward modifications. See offer criteria and details
Ten-pass bake element
Even baking is assured with heat that covers more surface area
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
MADE IN AMERICA: 70 to 90% U.S. Content
UL
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
POWER / RATINGS
| Bake Wattage | 2600W |
| KW Rating at 240V | 3.6 |
| Amp Rating at 208V | 20 |
| Broiler Wattage | 3400W |
| Amp Rating at 240V | 20 |
| KW Rating at 208V | 2.7 |
FEATURES
| Oven Cooking Modes | Thermal Broil |
| Oven Interior | Interior Oven Light |
| Cooking Technology | Traditional |
| Oven Features | Closed Door Broiling |
| Cleaning Time | Variable with Delay Clean Option |
| Configuration | Single Oven |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 |
| Oven Control Features | Warm Mode |
| Oven Rack Features | Embossed Rack Positions |
| Self-Clean Oven Door Lock | Automatic |
| Control Type | LED |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean with Steam Clean Option |
| Control Type | Electronic Touch Controls |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override |
| Oven Control Features | C° or F° Programmable |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | Control Lock Capability |
| Oven Control Features | Cook Time |
| Oven Control Features | Delay Time |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Mis-Wire Detection |
| Oven Control Features | Optional Clock Display |
| Oven Control Features | Proof Mode |
| Oven Control Features | Temperature Display |
| Oven Cooking Modes | Thermal Bake |
| Oven Features | 10-Pass Bake Element |
| Oven Features | 8-Pass Broil Element |
| Oven Interior | Black Gloss Finish |
| Oven Interior | Hidden Bake |
| Oven Rack Features | 2 Self-Clean Heavy-Duty Oven Racks |
APPEARANCE
| Frameless Oven Door(s) | Black Glass |
| Oven Door Features | Big View Oven Window |
| Color Appearance | Black |
| Installation | Undercounter |
| Handle | High-Gloss Color-Matched |
| Handle | Designer Style |
| Installation | Under Cooktop |
| Installation | Side-by-Side |
| Installation | Above Warming Drawer |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 21-1/2 x 17-1/4 x 20 |
| Cabinet Width | 27 in |
| Net Weight | 108 lb |
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 25-1/4 x 28-1/8 x 23-1/2 |
| Approximate Shipping Weight | 123 lb |
| Overall Depth | 26 5/8 in |
| Overall Height | 28 3/4 in |
| Overall Width | 26 3/4 in |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 21-1/2 x 17-1/4 x 20 |
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 25-1/4 x 28-1/8 x 23-1/2 |
Dimensions & Weight
| Width | 26.75 in. |
| Height | 28.75 in. |
| Length | 26.63 in. |
| Weight | 108 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 31.75 in. |
| Shipping Height | 33.75 in. |
| Shipping Length | 31.63 in. |
| Shipping Weight | 148 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 148 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.85 ft³ |
| Dimensional Weight | 147.31 lbs. |
| Total of Cubes | 11.85 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 147.31 lbs. |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 4.30 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










