Eterna 30" Free-Standing Electric Range - EER2002MBS
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
Eterna 30" Free-Standing Electric Range
Model: EER2002MBS


This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
Eterna 30" Free-Standing Electric Range
Model: EER2002MBS
Description
46 7/8 H x 29 7/8 W x 27 3/4 D
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Specifications
Certifications
Certifications
California Prop 65
Specifications
CAPACITY
| Unit Capacity | Super Large Oven |
| Total Capacity (cubic feet) | 5.30 cu ft |
APPEARANCE
| Oven Door Features | Big Hearth Oven Window |
| Oven Door Features | Frameless Lift-off Oven Door |
| Handle | Color-Matched Sculptured |
| Textured Steel Side Panels | Yes |
| Color Appearance | CleanSteel™ |
POWER / RATINGS
| KW Rating at 240V | 11.9 |
| KW Rating at 208V | 8.9 |
| Amp Rating at 208V | 40 |
| Amp Rating at 240V | 40 |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
FEATURES
| 8" Heating Element (s) | 1 Ribbon (2,000 watt) |
| Control Location | Backsplash |
| Oven Rack Features | 2 Self-Clean Heavy-Duty Oven Racks |
| 9"/12" Dual Heating Element | 1 Ribbon (3,000W) |
| Cooktop Surface | One-Piece Upswept |
| Cooktop Surface | Patterned Black Glass Ceramic |
| Hot Surface Indicator Lights | 1 |
| Control Type | DigiTemp Temperature Display |
| Control Type | QuickSet IV |
| Control Type | Touchpads |
| Cleaning Time | Variable with Delay Clean Option |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override |
| Oven Control Features | Auto Self Clean |
| Oven Control Features | C° or F° Programmable |
| Oven Control Features | Delay Bake Option (Time Bake) |
| Oven Control Features | Delay Clean Option |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Mis-Wire Detection |
| Oven Control Features | Oven "ON" Light |
| Oven Control Features | Self-Clean Cool Down Time Display |
| Oven Control Features | Self-Cleaning Cycling Light |
| Oven Control Features | Variable Broil |
| Interior Oven Light | Yes |
| Configuration | Range with Storage Drawer |
| Heating Element "ON" Indicator Light | Yes |
| Cooking Technology | Traditional |
| Oven Features | 6-Pass Power Bake Element |
| Oven Features | Dual-Element Bake |
| Temperature Management System | True Temp System |
| Storage Drawer Features | Removable Full-Width |
| 6" Heating Element(s) | 2 Ribbon (1,500W) |
| Dishwasher Safe Knobs | Yes |
| Cooktop Burner Type | Smoothtop |
| Infinite Heat Controls | Yes |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24-1/8 x 19-1/2 x 19-3/8 |
| Approximate Shipping Weight | 200 lb |
| Cabinet Width | 30 in |
| Net Weight | 179 lb |
| Overall Depth | 27 3/4 in |
| Overall Height | 46 7/8 in |
| Overall Width | 29 7/8 in |
| Depth Without Handle | 25.375 in |
| Depth with Door Open | 47.625 in |
ACCESSORIES
| Cooktop Cleaning | Cream |
| Cooktop Cleaning | Included |
| Cooktop Cleaning | Sponge |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 46.88 in. |
| Length | 27.75 in. |
| Weight | 179 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 51.88 in. |
| Shipping Length | 32.75 in. |
| Shipping Weight | 219 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 219 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 22.49 ft³ |
| Dimensional Weight | 279.57 lbs. |
| Total of Cubes | 22.49 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 279.57 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










