Eterna 30" Free-Standing Electric Range - EER4001NSS
Eterna 30" Free-Standing Electric Range
Model: EER4001NSS


Eterna 30" Free-Standing Electric Range
Model: EER4001NSS
Key Features
Self-clean oven
Super-large 5.3 cu. ft. oven capacity
Dual size ribbon element
9"/6" dual heating element
TrueTemp system
Warming zone
Big hearth window
QuickSet IV oven controls
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Self-clean oven
Conveniently cleans the oven cavity without need of scrubbing
Super-large 5.3 cu. ft. oven capacity
Provides an impressively large oven interior to cook more dishes and large meals at once
Dual size ribbon element
Offers a convenient choice of using a 12" or 9" heating element, depending on the size of the pan
9"/6" dual heating element
Offers a convenient choice of using a 9" or 6" heating element, depending on the size of the pan
TrueTemp system
Delivers even heat distribution and maximum oven control
Warming zone
Provides low heat capability for foods, making meal coordination simple
Big hearth window
Features an enhanced shape to add an elegant appearance and make viewing trouble-free
QuickSet IV oven controls
Feature an easy to use design which allows you to set precise cooking temperatures
Fast preheat
Self-clean, heavy-duty oven racks
Double coated porcelain-enameled racks no longer require hand cleaning
Ceramic glass cooktop
A smooth cooktop surface makes cleaning quick and easy
Stainless appearance knobs
Deliver the sleek metallic color of stainless steel for a universally appealing look
Certifications
California Prop 65
Specifications
CAPACITY
| Unit Capacity | Super Large Oven |
| Total Capacity (cubic feet) | 5.30 cu ft |
APPEARANCE
| Oven Door Features | Big Hearth Oven Window |
| Oven Door Features | Frameless Lift-off Oven Door |
| Handle | Color-Matched Sculptured |
| Textured Steel Side Panels | Yes |
| Color Appearance | Stainless Steel |
POWER / RATINGS
| KW Rating at 240V | 11.9 |
| KW Rating at 208V | 8.9 |
| Amp Rating at 208V | 40 |
| Amp Rating at 240V | 40 |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
FEATURES
| 6"/9" Dual Heating Element | 1 Ribbon (2,500W) |
| Warming Zone | 1 Ribbon (120W) |
| Oven Cooking Modes | Thermal Bake / Thermal Roast |
| Control Location | Backsplash |
| Oven Rack Features | 2 Self-Clean Heavy-Duty Oven Racks |
| 9"/12" Dual Heating Element | 1 Ribbon (3,000W) |
| Cooktop Surface | Black Pattern on Black Glass Ceramic |
| Cooktop Surface | One-Piece Upswept, Glass Ceramic |
| Hot Surface Indicator Lights | 1 |
| Control Type | DigiTemp Temperature Display |
| Control Type | QuickSet IV |
| Control Type | Touchpads |
| Cleaning Time | Variable with Delay Clean Option |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override |
| Oven Control Features | Auto Self Clean |
| Oven Control Features | C° or F° Programmable |
| Oven Control Features | Delay Bake Option (Time Bake) |
| Oven Control Features | Delay Clean Option |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Mis-Wire Detection |
| Oven Control Features | Oven "ON" Light |
| Oven Control Features | Self-Clean Cool Down Time Display |
| Oven Control Features | Self-Cleaning Cycling Light |
| Oven Control Features | Variable Broil |
| Style | Smoothtop |
| Interior Oven Light | Yes |
| Configuration | Range with Storage Drawer |
| Heating Element "ON" Indicator Light | Yes |
| Cooking Technology | Traditional |
| Oven Features | 6-Pass Power Bake Element |
| Oven Features | Dual-Element Bake |
| Temperature Management System | True Temp System |
| Storage Drawer Features | Removable Full-Width |
| 6" Heating Element(s) | 2 Ribbon (1,500W) |
| Dishwasher Safe Knobs | Yes |
| Cooktop Burner Type | Ribbon |
| Infinite Heat Controls | Yes |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24-1/8 x 19-1/2 x 19-3/8 |
| Approximate Shipping Weight | 204 lb |
| Cabinet Width | 30 in |
| Net Weight | 184 lb |
| Overall Depth | 27 3/4 in |
| Overall Height | 46 7/8 in |
| Overall Width | 29 7/8 in |
| Depth Without Handle | 25.375 in |
| Depth with Door Open | 47.625 in |
ACCESSORIES
| Cooktop Cleaning | Cream |
| Cooktop Cleaning | Included |
| Cooktop Cleaning | Sponge |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 46.88 in. |
| Length | 27.75 in. |
| Weight | 184 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 51.88 in. |
| Shipping Length | 32.75 in. |
| Shipping Weight | 224 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 224 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 22.49 ft³ |
| Dimensional Weight | 279.57 lbs. |
| Total of Cubes | 22.49 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 279.57 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










