30" Free-Standing Gas Range - JGBS65REFSS
30" Free-Standing Gas Range
Model: JGBS65REFSS














Product Video

30" Free-Standing Gas Range
Model: JGBS65REFSS
Key Features
17,000 BTU Power Boil burner
Heavy-cast, continuous grates
Deep-recessed cooktop
Sealed cooktop burners
Standard clean oven
5.0 cu. ft. oven capacity
Center oval burner
Precise Simmer burner
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
17,000 BTU Power Boil burner
Delivers intense heat for fast boiling
Heavy-cast, continuous grates
Allow for easy movement of pans between burners
Deep-recessed cooktop
Contains spills for quick and easy cleaning
Sealed cooktop burners
Contains spills and make cleaning quick and easy
Standard clean oven
Smooth surface and rounded corners make clean-up quick and easy
5.0 cu. ft. oven capacity
Enough room to cook an entire meal at once
Center oval burner
Large oval fifth burner is ideal for griddle or odd-size cookware
Precise Simmer burner
Delicate foods don’t burn with low, even heat
Non-stick griddle
Large non-stick surface perfect for griddle cooking
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 30 in |
| Net Weight | 150 lb |
| Depth Without Handle | 26.25 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 19 x 19 |
| Depth with Door Open | 46.25 in |
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 172 lb |
| Overall Depth | 28 3/4 in |
| Overall Height | 47 1/4 in |
| Height to Cooking Surface (in.) | 36 - 36.5 |
FEATURES
| Slide - Out Broiler Drawer | Yes |
| Configuration | Range with Broiler Drawer |
| Ignition System | Electronic |
| Burner - Right Rear | 5,000 BTU Precise Simmer |
| Interior Oven Light | 1 Incandescent |
| Fuel Type | Natural Gas |
| Oven Control Features | Oven Control Lock Capability |
| Cooktop Burner Type | Sealed |
| Oven Rack Features | 2 Flat Nickel Racks |
| Burner - Left Rear | 9,500 BTU |
| Oven Cleaning Type | Standard Clean |
| Griddle | Semi Integrated |
| Product Type | Free-Standing Single Oven |
| Cooktop Type | Continuous Grates with Griddle |
| Cooktop Burner Grate Material | Heavy-cast continuous grates |
| Burner - Center | 8,000 BTU Oval |
| Burner - Right Front | 17,000 BTU Power Boil |
| Cooktop Surface | Porcelain-Enamel |
| Burner - Left Front | 11,000 BTU |
| Drawer Type | Broiler |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 |
| Control Type | Electronic Touch |
| One-Piece Drip Pans | Optional Accessory |
| Cooking Technology | Traditional |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Cooktop Surface | Deep Recessed |
| Cooktop Surface | One-Piece Upswept |
| Cooktop Surface | Black |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off |
| Oven Control Features | Delay Bake Option |
| Oven Control Features | Electronic Clock and Timer |
| Oven Control Features | Hi / Low Broil |
APPEARANCE
| Cooktop Burner Grate Color | Matte Black |
| Oven Door Features | Big View Oven Window |
| Handle | Stainless Steel |
| Control Knobs | Black |
| Color Appearance | Stainless Steel/Black |
| Handle | Designer Style |
ACCESSORIES
| LP Conversion Kit | Included |
POWER / RATINGS
| Top Burner BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | (1) 12.5; (2) 9.5, (1) 5.0 |
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
| Top Burner BTU Rating - LP (000's BTU's) | (1) 11.0; (2) 9.5; (1) 5.0 |
| Bake/Broiler BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | 18.0 Bake / 0.0 Broiler |
| Bake/Broiler BTU Rating - LP (000's BTU's) | 16.5 Bake / 0.0 Broiler |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 19 x 19 |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 47.25 in. |
| Length | 28.75 in. |
| Weight | 150 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 52.25 in. |
| Shipping Length | 33.75 in. |
| Shipping Weight | 190 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 190 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 23.58 ft³ |
| Dimensional Weight | 293.19 lbs. |
| Total of Cubes | 23.58 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 293.19 lbs. |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 5.00 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










