Eterna 30" Free Standing Gas Range - EGR3000EPWW
Eterna 30" Free Standing Gas Range
Model: EGR3000EPWW


Eterna 30" Free Standing Gas Range
Model: EGR3000EPWW
Key Features
Self-clean oven
Super-large 5.0 oven capacity
Heavy-cast, continuous grates
Deep-recessed cooktop
Power Boil 15,000 BTU burner
Precise Simmer burner
TrueTemp oven system
Sealed cooktop burners
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Self-clean oven
Self-clean allows you to spare yourself from the trouble and effort it takes to scrub the oven interior
Super-large 5.0 oven capacity
Remarkably large oven interior is ideal for holidays, dinner parties and everyday family cooking
Heavy-cast, continuous grates
Matte-finish, connected cooktop grates provide a sturdy, uninterrupted surface that allows pots and pans to move easily
Deep-recessed cooktop
Deep recessed cooktop keeps spills, and everything else, contained in one area that’s easy to wipe clean
Power Boil 15,000 BTU burner
This powerful element instantly supplies the intense heat need for boiling, sautéing and stir frying
Precise Simmer burner
Allows for low, even heat distribution that is ideal for delicate foods and sauces
TrueTemp oven system
This feature helps ensure the temperature you set is the temperature you get, with less variance, to give you the baking and broiling performance you desire
Sealed cooktop burners
Burner elements are sealed to the cooktop to keep foods and liquid contained on the cooktop, making cleaning painless
Big hearth window
Elegant shaped window makes it easy to monitor the progress of food
QuickSet V oven controls
Features an easy to use design that allows you to set precise cooking temperatures
Certifications
California Prop 65
Specifications
CAPACITY
| Unit Capacity | Super Large Oven |
| Capacity (Cu. Ft.) | 5.0 |
| Total Capacity (cubic feet) | 5.00 cu ft |
POWER / RATINGS
| Top Burner BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | (2) 12.0; (1) 9.0; (1) 5.0 |
| Bake/Broiler BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | 16.0 Bake / 13.5 Broiler |
| Bake/Broiler BTU Rating - LP (000's BTU's) | 16.0 Bake / 12.0 Broiler |
| Electrical Requirements | 120V; 60Hz; 5A |
| Top Burner BTU Rating - LP (000's BTU's) | (2) 10; (1) 9.5; (1) 5.0 |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
FEATURES
| Oven Rack Features | 2 Self-Clean Oven Racks |
| Leveling System | 4 Leveling Legs |
| Cooktop Surface | Color-Matched |
| Cooktop Surface | One-Piece Upswept |
| Cooktop Surface | Porcelain-Enamel Recessed |
| Control Type | Digital Temperature Display |
| Control Type | Electronic |
| Control Type | QuickSet IV |
| Control Type | SmartLogic™ Controls |
| Cleaning Time | Variable |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off |
| Oven Control Features | Auto Self Clean |
| Oven Control Features | In-Oven Broiling |
| Oven Control Features | Oven "ON" Light |
| Oven Control Features | Oven Cycle Light |
| Oven Control Features | Self-Clean Cool Down Time Display |
| Ignition System | Electronic |
| Storage Drawer Features | Liner |
| Clock and Minute Timer | Electronic |
| High Output Burner | (1) 15,000 BTU |
| Valves (Degree of Turn) | 270 |
| Backguard | Porcelain-Enameled |
| Cooktop Burner Grate Material | Heavy Cast |
| Precise Simmer Burner | (1) 5,000 BTU/140F degree simmer |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean |
| Interior Oven Light | Yes |
| Configuration | Range with Storage Drawer |
| Cooktop Burner Grate Features | Continuous Grates |
| Cooktop Burner Grate Features | Dishwasher Safe |
| Cooking Technology | Traditional |
| Temperature Management System | True Temp System |
| All-Purpose Burners | (4) 9,100/1,100 BTU |
| Cooktop Burner Type | Sealed |
| Fuel Type | Natural Gas |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Rack Features | Embossed Rack Positions |
| Backguard | Scratch-Resistant |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 19 x 19 |
| Approximate Shipping Weight | 210 lb |
| Cabinet Width | 30 in |
| Net Weight | 190 lb |
| Overall Depth | 26 1/4 in |
| Overall Height | 47 in |
| Overall Width | 30 in |
| Depth with Door Open 90° | 46.375 in |
| Height to Cooking Surface (in.) | 36 +/- .25 |
APPEARANCE
| Color Appearance | White |
| Oven Door Features | Big Hearth Oven Window |
| Cooktop Burner Grate Color | Matte Black |
| Handle | Color-Matched Sculptured |
| Control Knobs | Designer-Style |
| Frameless Oven Door(s) | White Glass |
ACCESSORIES
| LP Conversion Kit | Included |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 47 in. |
| Length | 26.25 in. |
| Weight | 190 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 52 in. |
| Shipping Length | 31.25 in. |
| Shipping Weight | 230 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 230 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 21.42 ft³ |
| Dimensional Weight | 266.28 lbs. |
| Total of Cubes | 21.42 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 266.28 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










