30" Free-Standing Electric Range - JB640DFWW
30" Free-Standing Electric Range
Model: JB640DFWW

















30" Free-Standing Electric Range
Model: JB640DFWW
Key Features
9"/6" Power Boil element
5.3 cu. ft. oven capacity
Fifth element warming zone
Self-clean oven
Dual-element Bake
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
9"/6" Power Boil element
Produces rapid, powerful heat
5.3 cu. ft. oven capacity
Enough room to cook an entire meal at once
Fifth element warming zone
Provides low heat capability for foods
Self-clean oven
Cleans the oven cavity without the need for scrubbing
Dual-element Bake
Upper and lower elements produce even heat and great results
Certifications
California Prop 65
MADE IN AMERICA: 70 to 90% U.S. Content
Specifications
APPEARANCE
| Oven Door Features | Big View Oven Window |
| Oven Door Features | Glass Door |
| Handle | Color-Matched |
| Handle | Designer Style |
| Control Knobs | Plastic |
| Textured Steel Side Panels | Yes |
| Color Appearance | White |
POWER / RATINGS
| KW Rating at 240V | 11.3 |
| KW Rating at 208V | 8.5 |
| Amp Rating at 208V | 40 |
| Bake Wattage | 3410W |
| Amp Rating at 240V | 40 |
| Broiler Wattage | 3800W |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
FEATURES
| Control Location | Backsplash |
| Oven Rack Features | 2 Oven Racks |
| Element - Right Front | 9"/6" 3000W Power Boil |
| Element - Center | 6" 80W Warming Zone |
| Cooking System | Traditional |
| Cooktop Surface | Black Patterned Ceramic Glass |
| Cooktop Surface | One-Piece Upswept |
| Hot Surface Indicator Lights | 1 |
| Control Type | Digital Temperature Display |
| Control Type | Electronic |
| Control Type | Touchpads |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean |
| Element - Right Rear | 6" 1200W |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override |
| Oven Control Features | Auto Self Clean |
| Oven Control Features | Control Lock Capability |
| Oven Control Features | Delay Bake Option (Time Cook) |
| Oven Control Features | Delay Clean Option |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Oven "ON" Light |
| Oven Control Features | Self-Clean Cool Down Time Display |
| Interior Oven Light | 1 Incandescent |
| Configuration | Range with Storage Drawer |
| Heating Element "ON" Indicator Light | 3 |
| Cooking Technology | Traditional |
| Oven Features | 6-Pass Bake Element |
| Oven Features | 6-Pass Broil Element |
| Melt Setting | Yes |
| Element - Left Front | 8" 2000W |
| Storage Drawer Features | Removable Full-Width |
| Element - Left Rear | 6" 1200W |
| Cooktop Burner Type | Radiant |
| Cooktop Burner Type | Smoothtop |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | Hi / Low Broil |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24-1/8 x 19-1/2 x 19-3/8 |
| Approximate Shipping Weight | 175 lb |
| Cabinet Width | 30 in |
| Net Weight | 154 lb |
| Overall Depth | 28 in |
| Overall Height | 47 in |
| Overall Width | 29 7/8 in |
| Depth Without Handle | 25.5 in |
| Depth with Door Open | 47.875 in |
| Height to Cooking Surface (in.) | 35.75 - 36.5 |
ACCESSORIES
| Cooktop Cleaning | Cream |
| Cooktop Cleaning | Included |
| Cooktop Cleaning | Sponge |
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 47 in. |
| Length | 28 in. |
| Weight | 154 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 52 in. |
| Shipping Length | 33 in. |
| Shipping Weight | 194 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 194 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 22.75 ft³ |
| Dimensional Weight | 282.85 lbs. |
| Total of Cubes | 22.75 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 282.85 lbs. |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 5.30 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










