24" Standard Clean Free-Standing Electric Range - JAS02SNSS
24" Standard Clean Free-Standing Electric Range
Model: JAS02SNSS














24" Standard Clean Free-Standing Electric Range
Model: JAS02SNSS
Key Features
Coil heating elements
Porcelain upswept cooktop
Chrome drip bowls
6" element
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Coil heating elements
Provide even heat and easy cleanup
Porcelain upswept cooktop
Raised edges contain spills, while the surface is easy to wipe clean
Chrome drip bowls
Contain spills and remove for easy cleaning
6" element
Provides 1,500 Watts of cooking power
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Net Weight | 135 lb |
| Depth Without Handle | 24.75 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 20 x 15 x 16-1/4 |
| Height to Cooking Surface (in.) | 36 |
| Depth with Door Open | 41 in |
| Cabinet Width | 24 in |
| Approximate Shipping Weight | 150 lb |
| Overall Depth | 26 1/2 in |
| Overall Height | 44 3/4 in |
| Overall Width | 24 3/8 in |
POWER / RATINGS
| KW Rating at 240V | 9.8 |
| Bake Wattage | 2400W |
| Amp Rating at 208V | 40 |
| Broiler Wattage | 2000W |
| KW Rating at 208V | 7.4 |
| Amp Rating at 240V | 40 |
FEATURES
| Element - Right Front | 8" 2100W 5-turn |
| Removable One-Piece Drip Bowls | Chrome |
| Broiler Pan and Grid | Yes |
| Oven Control Features | Oven "ON" Light |
| Cooktop Burner Type | Coil |
| Oven Rack Features | 2 Oven Racks |
| Element - Left Front | 6" 1250W 4-turn |
| Infinite Heat Controls | Yes |
| Oven Cleaning Type | Standard Clean |
| Product Type | Free-Standing Single Oven |
| Heating Element "ON" Indicator Light | 2 |
| Element - Left Rear | 6" 1250W 4-turn |
| Element - Right Rear | 6" 1250W 4-turn |
| Cooktop Surface | Porcelain-Enamel |
| Control Location | Front |
| Drawer Type | Storage |
| Leveling System | Easy Level System |
| Cooking Technology | Traditional |
| Cooktop Surface | Lift-Up |
| Cooktop Surface | One-Piece Upswept |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
APPEARANCE
| Textured Steel Side Panels | Yes |
| Handle Design | D-shaped |
| Handle Color | Stainless Steel |
| Color Appearance | Stainless Steel |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 20 x 15 x 16-1/4 |
Dimensions & Weight
| Width | 24.38 in. |
| Height | 44.75 in. |
| Length | 26.5 in. |
| Weight | 135 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 29.38 in. |
| Shipping Height | 49.75 in. |
| Shipping Length | 31.5 in. |
| Shipping Weight | 175 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 175 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 16.73 ft³ |
| Dimensional Weight | 207.95 lbs. |
| Total of Cubes | 16.73 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 207.95 lbs. |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 3.00 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










