30" Free-Standing Gas Range - JGB450REFSS
30" Free-Standing Gas Range
Model: JGB450REFSS













Product Video

30" Free-Standing Gas Range
Model: JGB450REFSS
Key Features
12,500 BTU burner
Precise Simmer burner
Self-clean oven
Sealed cooktop burners
4.8 cu. ft. oven capacity
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
12,500 BTU burner
Quickly produces high heat
Precise Simmer burner
Delicate foods don’t burn with low, even heat
Self-clean oven
Cleans the oven cavity without the need for scrubbing
Sealed cooktop burners
Contains spills and make cleaning quick and easy
4.8 cu. ft. oven capacity
Enough room to cook an entire meal at once
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 30 in |
| Net Weight | 190 lb |
| Depth Without Handle | 26.25 in |
| Depth with Door Open 90° | 46.25 in |
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 210 lb |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 18-1/2 x 19 |
| Overall Depth | 28 1/2 in |
| Overall Height | 46 7/8 in |
| Height to Cooking Surface (in.) | 36 +/- .25 |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 18-1/2 x 19 |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 46.88 in. |
| Length | 28.5 in. |
| Weight | 190 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 51.88 in. |
| Shipping Length | 33.5 in. |
| Shipping Weight | 230 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 230 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 23.19 ft³ |
| Dimensional Weight | 288.33 lbs. |
| Total of Cubes | 23.19 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 288.33 lbs. |
APPEARANCE
| Cooktop Burner Grate Color | Matte Black |
| Handle | Black |
| Oven Door Features | Oven Window |
| Control Knobs | Designer-Style |
| Color Appearance | Stainless Steel |
FEATURES
| Ignition System | Electronic |
| Burner - Right Rear | 5,000 BTU Precise Simmer |
| Oven Interior | 1 Oven Interior Light |
| Oven Control Features | In-Oven Broiling |
| Oven Rack Features | 2 Flat Nickel Racks |
| Burner - Left Rear | 9,500 BTU |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean |
| Product Type | Free-Standing Single Oven |
| Cooktop Type | Standard Grates |
| Cooktop Burner Grate Material | Heavy Steel |
| Fuel Type | Natural Gas |
| Backguard | Scratch-Resistant |
| Control Type | Knob |
| Burner - Left Front | 9,500 BTU |
| Drawer Type | Storage |
| Leveling System | 4 Leveling Legs |
| Configuration | Range with Storage Drawer |
| Cooktop Burner Type | Sealed |
| Burner - Right Front | 12,500 BTU |
| Cooktop Surface | Porcelain-Enamel |
| One-Piece Drip Pans | Optional Accessory |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 |
| Cooktop Surface | One-Piece Upswept |
| Backguard | Porcelain-Enameled |
POWER / RATINGS
| Top Burner BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | (1) 12.5; (2) 9.5, (1) 5.0 |
| Volts/Hertz/Amps | 120V ; 60Hz ; 15A |
| Top Burner BTU Rating - LP (000's BTU's) | (1) 11.0; (2) 9.5; (1) 5.0 |
| Bake/Broiler BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | 16.0 Bake / 13.5 Broiler |
| Bake/Broiler BTU Rating - LP (000's BTU's) | 16.0 Bake / 12.0 Broiler |
ACCESSORIES
| Optional Accessories | WB48X21543 Roller Rack |
| LP Conversion Kit | Included |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 4.80 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










