30" Free-Standing Electric Range - JB250GFSA
30" Free-Standing Electric Range
Model: JB250GFSA



















Product Video

30" Free-Standing Electric Range
Model: JB250GFSA
Key Features
5.3 cu. ft. oven capacity
Coil heating elements
Removable full-width storage drawer
Self-clean oven
Dual-element Bake
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
5.3 cu. ft. oven capacity
Enough room to cook an entire meal at once
Coil heating elements
Provide even heat and easy cleanup
Removable full-width storage drawer
Store cookware or kitchen accessories
Self-clean oven
This self-cleaning oven cleans the oven cavity without the need for scrubbing or chemical cleaners
Dual-element Bake
Upper and lower elements produce even heat and great results
Certifications
California Prop 65
MADE IN AMERICA: 70 to 90% U.S. Content
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 28 in |
| Overall Height | 47 in |
| Net Weight | 155 lb |
| Depth Without Handle | 25.5 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24-1/8 x 19-1/2 x 19-3/8 |
| Depth with Door Open | 47.875 in |
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 171 lb |
| Overall Width | 29 7/8 in |
| Height to Cooking Surface (in.) | 35.75 - 36.5 |
FEATURES
| Configuration | Range with Storage Drawer |
| Oven Features | 6-Pass Broil Element |
| Removable One-Piece Drip Bowls | Black Porcelain Enameled |
| Element - Right Front | 8" 5-turn 2600W |
| Cooking System | Traditional |
| Lift-Up Cooktop With Support Rods | Yes |
| Storage Drawer Features | Removable Full-Width |
| Interior Oven Light | 1 Incandescent |
| Oven Control Features | Self-Cleaning Cycling Light |
| Cooktop Burner Type | Coil |
| Oven Rack Features | 2 Oven Racks |
| Element - Left Front | 6" 4-turn 1500W |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean |
| Product Type | Free-Standing Single Oven |
| Heating Element "ON" Indicator Light | 2 |
| Element - Left Rear | 8" 5-turn 2600W |
| Element - Right Rear | 6" 4-turn 1500W |
| Cooktop Surface | Porcelain-Enamel |
| Control Location | Backsplash |
| Drawer Type | Storage |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 |
| Control Type | Touchpads |
| Cooking Technology | Traditional |
| Control Type | Digital Temperature Display |
| Control Type | Electronic |
| Cooktop Surface | One-Piece Upswept |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override |
| Oven Control Features | Auto Self Clean |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | Control Lock Capability |
| Oven Control Features | Delay Bake Option (Time Bake) |
| Oven Control Features | Delay Clean Option |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Hi / Low Broil |
| Oven Control Features | Oven "ON" Light |
| Oven Control Features | Self-Clean Cool Down Time Display |
| Oven Features | 6-Pass Bake Element |
POWER / RATINGS
| KW Rating at 240V | 12.1 |
| Bake Wattage | 3410W |
| Amp Rating at 208V | 40 |
| Broiler Wattage | 3800W |
| KW Rating at 208V | 9.1 |
| Amp Rating at 240V | 40 |
APPEARANCE
| Oven Door Features | Glass Door |
| Handle | Designer Style |
| Textured Steel Side Panels | Yes |
| Control Knobs | Gloss Black |
| Color Appearance | Silver |
| Handle | Black |
| Oven Door Features | Big View Oven Window |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24-1/8 x 19-1/2 x 19-3/8 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 47 in. |
| Length | 28 in. |
| Weight | 155 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 52 in. |
| Shipping Length | 33 in. |
| Shipping Weight | 195 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 195 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 22.75 ft³ |
| Dimensional Weight | 282.85 lbs. |
| Total of Cubes | 22.75 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 282.85 lbs. |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 5.30 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










