30" Free-Standing Gas Range - JGBS60GEKSA
30" Free-Standing Gas Range
Model: JGBS60GEKSA















Product Video

30" Free-Standing Gas Range
Model: JGBS60GEKSA
Key Features
13,000 BTU burner
Precise Simmer burner
Black matte steel grates
Standard clean oven
4.8 cu. ft. oven capacity
Flexible broiling
Spend Less Time Cleaning Up
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
13,000 BTU burner
Delivers a wide range of heat output ideal for most cooking requirements
Precise Simmer burner
Delicate foods don’t burn with low, even heat
Black matte steel grates
Enjoy a high-end look with a durable, matte coating
Standard clean oven
Smooth surface makes cleaning by hand easier
4.8 cu. ft. oven capacity
Enough room to cook an entire meal at once
Flexible broiling
Use any sized pan under the broiler for maximum broil flexibility
Spend Less Time Cleaning Up
Sealed cooktop burners contain spills and make cleaning quick and easy
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 30 in |
| Net Weight | 150 lb |
| Depth Without Handle | 26.25 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 18-1/2 x 19 |
| Depth with Door Open | 46.25 in |
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 172 lb |
| Overall Depth | 28 3/4 in |
| Overall Height | 46 1/4 in |
| Height to Cooking Surface (in.) | 36 - 36.25 |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 18-1/2 x 19 |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 46.25 in. |
| Length | 28.75 in. |
| Weight | 150 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 51.25 in. |
| Shipping Length | 33.75 in. |
| Shipping Weight | 190 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 190 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 23.08 ft³ |
| Dimensional Weight | 286.98 lbs. |
| Total of Cubes | 23.08 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 286.98 lbs. |
FEATURES
| Configuration | Range with Broiler Drawer |
| Ignition System | Electronic |
| Burner - Right Rear | 5,000 BTU Precise Simmer |
| Interior Oven Light | 1 Incandescent |
| Fuel Type | Natural Gas |
| Cooktop Burner Type | Sealed |
| Oven Rack Features | 2 Flat Nickel Racks |
| Burner - Left Rear | 9,500 BTU |
| Oven Cleaning Type | Standard Clean |
| Product Type | Free-Standing Single Oven |
| Cooktop Type | Standard Grates |
| Cooktop Burner Grate Material | Heavy Steel |
| Burner - Right Front | 13,000 BTU |
| Burner - Left Front | 9,500 BTU |
| Drawer Type | Broiler |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 |
| Control Type | Electronic Touch |
| Cooking Technology | Traditional |
| Cooktop Surface | One-Piece Upswept |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off |
| Oven Control Features | Oven Control Lock Capability |
| Cooktop Surface | Porcelain-Enamel |
| Cooktop Surface | Black |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Delay Bake Option |
| Oven Control Features | Electronic Clock and Timer |
| Oven Control Features | Hi / Low Broil |
APPEARANCE
| Cooktop Burner Grate Color | Matte Black |
| Oven Door Features | Big View Oven Window |
| Handle | Designer Style |
| Control Knobs | Gloss Black |
| Color Appearance | Silver |
| Handle | Black |
ACCESSORIES
| LP Conversion Kit | Included |
POWER / RATINGS
| Top Burner BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | (1) 13.0; (2) 9.5; (1) 5.0 |
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
| Top Burner BTU Rating - LP (000's BTU's) | (2) 9.5; (1) 11.0; (1) 5.0 |
| Bake/Broiler BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | 18.0 Bake / 18.0 Broiler |
| Bake/Broiler BTU Rating - LP (000's BTU's) | 16.0 Bake / 16.0 Broiler |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 4.80 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










