30" Free-Standing Electric Range - JB645DTWW
30" Free-Standing Electric Range
Model: JB645DTWW






30" Free-Standing Electric Range
Model: JB645DTWW
Key Features
Self-clean with Steam Clean option
5.3 cu. ft. oven capacity
Hidden bake oven interior
8"/5" Power Boil element
12" element
Fifth element warming zone
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Self-clean with Steam Clean option
Gives the option of self-cleaning or steam cleaning
5.3 cu. ft. oven capacity
Enough room to cook an entire meal at once
Hidden bake oven interior
Conceals the lower oven element to simplify cleaning
8"/5" Power Boil element
Produces rapid, powerful heat
12" element
Provides exceptional cooking power
Fifth element warming zone
Provides low-heat capability for foods
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24-1/8 x 19-1/2 x 19-3/8 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 46.88 in. |
| Length | 27.75 in. |
| Weight | 154 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 51.88 in. |
| Shipping Length | 32.75 in. |
| Shipping Weight | 194 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 194 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 22.49 ft³ |
| Dimensional Weight | 279.57 lbs. |
| Total of Cubes | 22.49 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 279.57 lbs. |
FEATURES
| Configuration | Range with Storage Drawer |
| Oven Features | Dual-Element Bake |
| Cooking System | Thermal |
| Cleaning Time | Variable with Delay Clean Option |
| Storage Drawer Features | Removable Full-Width |
| Oven Interior | Interior Oven Light |
| 5"/8" Dual Heating Element | 1 Ribbon (2,400W Power Boil) |
| Warming Zone | 1-6" Ribbon (120W) |
| Oven Cooking Modes | Thermal Bake / Thermal Roast |
| Cooktop Burner Type | Smoothtop |
| Oven Rack Features | 2 Oven Racks |
| Infinite Heat Controls | Yes |
| Temperature Management System | True Temp System |
| 6" Heating Element(s) | 2 Ribbon (1,500W) |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean with Steam Clean Option |
| Hot Surface Indicator Lights | 1 |
| Heating Element "ON" Indicator Light | Yes |
| Cooktop Surface | White Patterned on Black Glass Ceramic |
| Preheated Oven Light | Display |
| Control Location | Backsplash |
| Melt/Simmer Setting | Yes |
| Dishwasher Safe Knobs | Yes |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 |
| 12" Heating Element | 1 Ribbon (2,700W) |
| Cooking Technology | Traditional |
| Control Type | Electronic |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override |
| Oven Control Features | Start Pad |
| Control Type | Touchpads |
| Control Type | DigiTemp Temperature Display |
| Cooktop Burner Type | Radiant |
| Cooktop Surface | One-Piece Upswept |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Automatic Oven Timer (Time Bake) |
| Oven Control Features | Auto Self Clean |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | Delay Bake Option (Time Bake) |
| Oven Control Features | Delay Clean Option |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Hi / Low Broil |
| Oven Control Features | Oven "ON" Light |
| Oven Control Features | Self-Clean Cool Down Time Display |
| Oven Features | 6-Pass Broil Element |
| Oven Interior | Hidden Bake |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Net Weight | 154 lb |
| Depth Without Handle | 25.375 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24-1/8 x 19-1/2 x 19-3/8 |
| Depth with Door Open | 47.625 in |
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 175 lb |
| Overall Depth | 27 3/4 in |
| Overall Height | 46 7/8 in |
| Overall Width | 29 7/8 in |
POWER / RATINGS
| KW Rating at 240V | 10.5 |
| Bake Wattage | 2850W |
| Amp Rating at 208V | 40 |
| Broiler Wattage | 3800W |
| KW Rating at 208V | 7.9 |
| Amp Rating at 240V | 40 |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
APPEARANCE
| Frameless Oven Door(s) | White Glass |
| Textured Steel Side Panels | Yes |
| Handle Design | D-shaped |
| Handle Color | Color-Matched |
| Color Appearance | White |
| Oven Door Features | Frameless Lift-off Oven Door |
| Oven Door Features | White Frameless Glass Door |
| Oven Door Features | Clear View Oven Window |
ACCESSORIES
| Optional Accessories | WB48X20881 Roller Rack |
| Cooktop Cleaning | Included |
| Cooktop Cleaning | Sponge |
| Cooktop Cleaning | Cream |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 5.30 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










