30" Free-Standing Gas Range - JGBP86DEMWW
30" Free-Standing Gas Range
Model: JGBP86DEMWW








30" Free-Standing Gas Range
Model: JGBP86DEMWW
Key Features
Self-clean oven
Extra-large oven capacity
Deep-recessed cooktop
Center oval burner
Non-stick griddle
Power Boil 17K burner
Electronic pilotless ignition
Audible preheat signal
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Self-clean oven
Self-clean allows you to spare yourself from the trouble and effort it takes to scrub the oven interior
Extra-large oven capacity
Enough room to cook an entire meal at once
Deep-recessed cooktop
Deep recessed cooktop keeps spills, and everything else, contained in one area that’s easy to wipe clean
Center oval burner
Oval fifth burner in the center of the cooktop is large to accommodate odd-sized cookware or griddles
Non-stick griddle
Ideal for pancakes, bacon, sandwiches and more, the large non-stick griddle is convenient and easy to clean
Power Boil 17K burner
This powerful element instantly supplies the intense heat needed for boiling, sautéing and stir frying
Electronic pilotless ignition
Say farewell to the energy-wasting standing pilot! The electric pilotless ignition provides reliable operation.
Audible preheat signal
Convenient signal alerts when the oven reaches desired temperature
Interior oven light(s)
Bright interior light helps you check on the progress of your cooking
Multiple oven rack positions
Several positions allow you to adjust the oven racks to accommodate any size cookware
Frameless glass oven door
Simple and stylish frameless glass door creates an elegant look that blends into cabinetry, and is easy to wipe clean
Big hearth window
Elegant shaped window makes it easy to monitor the progress of food
TrueTemp oven system
This feature helps ensure the temperature you set is the temperature you get, with less variance, to give you the baking and broiling performance you desire
Sealed cooktop burners
Burner elements are sealed to the cooktop to keep foods and liquid contained on the cooktop, making cleaning painless
Dishwasher-safe grates
Grates are safe for the dishwasher so cleaning is as easy as ever
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 30 in |
| Overall Height | 47 in |
| Net Weight | 200 lb |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 19 x 19 |
| Depth with Door Open 90° | 46.375 in |
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 220 lb |
| Overall Depth | 26 1/4 in |
| Height to Cooking Surface (in.) | 36.25 +/- .25 |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 19 x 19 |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 47 in. |
| Length | 26.25 in. |
| Weight | 200 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 52 in. |
| Shipping Length | 31.25 in. |
| Shipping Weight | 240 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 240 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 21.42 ft³ |
| Dimensional Weight | 266.28 lbs. |
| Total of Cubes | 21.42 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 266.28 lbs. |
FEATURES
| Configuration | Range with Storage Drawer |
| Cleaning Time | Variable |
| Ignition System | Electronic |
| Interior Oven Light | Yes |
| Fuel Type | Natural Gas |
| Cooktop Burner Type | Sealed |
| Oven Rack Features | Embossed Rack Positions |
| Power Boil Burner | (1) 17,000 BTU |
| Temperature Management System | True Temp System |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean |
| High Output Burner | (1) 11,000 BTU/150F degree simmer |
| All-Purpose Burners | (1) 9,100 BTU/150F degree simmer |
| Cooktop Burner Grate Material | Heavy Cast |
| Valves (Degree of Turn) | 270 |
| Cooktop Burner Grate Features | Dishwasher Safe |
| Backguard | Scratch-Resistant |
| Center Oval Burner | (1) 6,000 BTU |
| Cooktop Surface | Porcelain-Enamel Recessed |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 |
| Leveling System | 4 Leveling Legs |
| Precise Simmer Burner | (1) 5,000 BTU/140F degree simmer |
| Self-Clean Oven Door Lock | Manual |
| Cooking Technology | Traditional |
| Control Type | Electronic Oven Controls |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off |
| Oven Control Features | Self-Clean Cool Down Time Display |
| Control Type | QuickSet IV |
| Control Type | Digital Temperature Display |
| Cooktop Burner Grate Features | Continuous Grates |
| Cooktop Surface | One-Piece Upswept |
| Oven Control Features | Delay Bake Option (Time Bake) |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Self Clean |
| Oven Control Features | Electronic Clock and Timer |
| Oven Control Features | Automatic Oven Timer (Time Bake) |
| Oven Control Features | Oven Cycle Light |
| Oven Control Features | Oven "ON" Light |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | Delay Clean Option |
| Oven Control Features | Hi / Low Broil |
| Oven Control Features | In-Oven Broiling |
| Oven Rack Features | 2 Oven Racks |
| Backguard | Porcelain-Enameled |
APPEARANCE
| Cooktop Burner Grate Color | Gray |
| Oven Door Features | Big Hearth Oven Window |
| Handle | Color-Matched Sculptured |
| Frameless Oven Door(s) | White Glass |
| Control Knobs | Designer-Style |
| Color Appearance | White on White |
CAPACITY
| Unit Capacity | Extra Large Oven |
| Total Capacity (cubic feet) | 5.00 cu ft |
ACCESSORIES
| LP Conversion Kit | Included |
POWER / RATINGS
| Top Burner BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | (1) 16.0; (1) 11.0; (1) 9.1; (1) 6.0; (1) 5.0 |
| Volts/Hertz/Amps | 120V; 60Hz; 5A |
| Top Burner BTU Rating - LP (000's BTU's) | (2) 11.0; (1) 9.1; (1) 6.0; (1) 5.0 |
| Bake/Broiler BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | 16.0 Bake / 13.5 Broiler |
| Bake/Broiler BTU Rating - LP (000's BTU's) | 16.0 Bake / 12.0 Broiler |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.











