30" Free-Standing Electric Range - JB655DTWW
30" Free-Standing Electric Range
Model: JB655DTWW






30" Free-Standing Electric Range
Model: JB655DTWW
Key Features
Self-clean with Steam Clean option
Super-large oven capacity
9"/6" Power Boil element
Warming zone (fifth element warming zone)
Hidden bake oven interior
TrueTemp oven system
Self-clean, heavy-duty oven racks
QuickSet IV oven controls
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Self-clean with Steam Clean option
Gives you two easy ways to clean baked-on food and spills, so you can pick the one that fits your lifestyle
Super-large oven capacity
Remarkably large oven interior is ideal for holidays, dinner parties and everyday family cooking
9"/6" Power Boil element
Accommodates various-size pots or pans and 3,000 Watts of power speeds the boiling process
Warming zone (fifth element warming zone)
Simplify meals by keeping foods fresh from the oven warm and ready to serve
Hidden bake oven interior
Conceals the lower oven bake element to eliminate hard-to-reach areas that collect food and spills for easy cleaning
TrueTemp oven system
This feature helps ensure the temperature you set is the temperature you get, with less variance, to give you the baking and broiling performance you desire
Self-clean, heavy-duty oven racks
Double coated porcelain-enameled racks no longer require hand cleaning
QuickSet IV oven controls
Feature an easy to use design which allows you to set precise cooking temperatures
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24-1/8 x 19-1/2 x 19-3/8 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 46.88 in. |
| Length | 27.75 in. |
| Weight | 179 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 51.88 in. |
| Shipping Length | 32.75 in. |
| Shipping Weight | 219 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 219 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 22.49 ft³ |
| Dimensional Weight | 279.57 lbs. |
| Total of Cubes | 22.49 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 279.57 lbs. |
FEATURES
| 6"/9" Dual Heating Element | 1 Ribbon (3,000W Power Boil) |
| Configuration | Range with Storage Drawer |
| Oven Features | Dual-Element Bake |
| Cooking System | Thermal |
| Cleaning Time | Variable with Delay Clean Option |
| Storage Drawer Features | Removable Full-Width |
| Melt Setting | Yes |
| Oven Interior | Interior Oven Light |
| Warming Zone | 1-6" Ribbon (120W) |
| Oven Cooking Modes | Thermal Bake / Thermal Roast |
| Cooktop Burner Type | Smoothtop |
| Oven Rack Features | 2 Self-Clean Oven Racks |
| Infinite Heat Controls | Yes |
| Temperature Management System | True Temp System |
| 6" Heating Element(s) | 2 Ribbon (1,500W) |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean with Steam Clean Option |
| Hot Surface Indicator Lights | 1, Cooktop |
| Heating Element "ON" Indicator Light | Yes |
| 9"/12" Dual Heating Element | 1 Ribbon (3,000W) |
| Cooktop Surface | Patterned White on Black Glass Ceramic |
| Control Location | Backsplash |
| Dishwasher Safe Knobs | Yes |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 |
| Control Type | Touchpads |
| Cooking Technology | Traditional |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override |
| Oven Control Features | Start Pad |
| Control Type | DigiTemp Temperature Display |
| Cooktop Burner Type | Radiant |
| Cooktop Surface | One-Piece Upswept |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Automatic Oven Timer (Time Bake) |
| Oven Control Features | Auto Self Clean |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | Delay Bake Option (Time Bake) |
| Oven Control Features | Delay Clean Option |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Hi / Low Broil |
| Oven Control Features | Oven "ON" Light |
| Oven Control Features | Preheat Oven Light |
| Oven Control Features | Self-Clean Cool Down Time Display |
| Oven Features | 6-Pass Broil Element |
| Oven Interior | Hidden Bake |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Net Weight | 179 lb |
| Depth Without Handle | 25.375 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24-1/8 x 19-1/2 x 19-3/8 |
| Depth with Door Open | 47.625 in |
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 200 lb |
| Overall Depth | 27 3/4 in |
| Overall Height | 46 7/8 in |
| Overall Width | 29 7/8 in |
POWER / RATINGS
| KW Rating at 240V | 12.9 |
| Amp Rating at 208V | 40 |
| KW Rating at 208V | 9.7 |
| Amp Rating at 240V | 40 |
APPEARANCE
| Handle | Color-Matched High-Gloss |
| Textured Steel Side Panels | Yes |
| Color Appearance | White on White |
| Oven Door Features | Frameless Lift-off Oven Door |
| Oven Door Features | White Frameless Glass Door |
| Oven Door Features | Clear View Oven Window |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
ACCESSORIES
| Optional Accessories | WB48X20881 Roller Rack |
| Cooktop Cleaning | Included |
| Cooktop Cleaning | Sponge |
| Cooktop Cleaning | Cream |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 5.30 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










