30" Free-Standing Gas Range - JGBS62DEKWW
30" Free-Standing Gas Range
Model: JGBS62DEKWW













Product Video

30" Free-Standing Gas Range
Model: JGBS62DEKWW
Key Features
15,000 BTU Power Boil Burner
Two-piece continuous edge-to-edge cooktop
Steam clean
Sealed cooktop burners
5.0 cu. ft. oven capacity
Precise Simmer burner
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
15,000 BTU Power Boil Burner
Delivers high heat for fast boiling
Two-piece continuous edge-to-edge cooktop
A large, continuous cooking surface gives you extra room for pots and pans of all sizes and lets cookware move easily from burner to burner
Steam clean
Helps to clean with the power of steam
Sealed cooktop burners
Contains spills and make cleaning quick and easy
5.0 cu. ft. oven capacity
Enough room to cook an entire meal at once
Precise Simmer burner
Delicate foods don’t burn with low, even heat
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 30 in |
| Net Weight | 150 lb |
| Depth Without Handle | 26.25 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 19 x 19 |
| Depth with Door Open | 46.25 in |
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 172 lb |
| Overall Depth | 28 3/4 in |
| Overall Height | 47 1/4 in |
| Height to Cooking Surface (in.) | 36 - 36.5 |
FEATURES
| Configuration | Range with Broiler Drawer |
| Ignition System | Electronic |
| Burner - Right Rear | 12,000 BTU |
| Interior Oven Light | 1 Incandescent |
| Fuel Type | Natural Gas |
| Cooktop Burner Type | Sealed |
| Oven Rack Features | 2 Flat Nickel Racks |
| Burner - Left Rear | 5,000 BTU |
| Oven Cleaning Type | Steam Clean |
| Product Type | Free-Standing Single Oven |
| Cooktop Type | Continuous Grates |
| Cooktop Burner Grate Material | Heavy Cast Iron |
| Cooktop Burner Grate Features | Continuous Grates |
| Burner - Right Front | 9,500 BTU |
| Cooktop Surface | White |
| Burner - Left Front | 15,000 BTU |
| Control Location | Front |
| Drawer Type | Broiler |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 |
| Control Type | Electronic Touch |
| Cooking Technology | Traditional |
| Cooktop Surface | Deep Recessed |
| Cooktop Surface | One-Piece Upswept |
| Cooktop Surface | Porcelain-Enamel |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off |
| Oven Control Features | Control Lock Capability |
| Oven Control Features | Delay Bake Option |
| Oven Control Features | Digital Temperature Display |
| Oven Control Features | Electronic Clock and Timer |
| Oven Control Features | Hi / Low Broil |
APPEARANCE
| Cooktop Burner Grate Color | Matte Black |
| Oven Door Features | Big View Oven Window |
| Handle | Designer Style |
| Control Knobs | Gloss White |
| Handle Color | Color-Matched |
| Color Appearance | White |
ACCESSORIES
| LP Conversion Kit | Included |
POWER / RATINGS
| Top Burner BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | (1) 15.0; (1) 12.0; (1) 9.5; (1) 5.0 |
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
| Top Burner BTU Rating - LP (000's BTU's) | (1) 15.0; (1) 12.0; (1) 9.5; (1) 5.0 |
| Bake/Broiler BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | 18.0 Bake |
| Bake/Broiler BTU Rating - LP (000's BTU's) | 16.0 Bake |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 19 x 19 |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 47.25 in. |
| Length | 28.75 in. |
| Weight | 150 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 52.25 in. |
| Shipping Length | 33.75 in. |
| Shipping Weight | 190 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 190 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 23.58 ft³ |
| Dimensional Weight | 293.19 lbs. |
| Total of Cubes | 23.58 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 293.19 lbs. |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 5.00 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










