30" Free-Standing Electric Range - JBP28DRBB
30" Free-Standing Electric Range
Model: JBP28DRBB






Product Video

30" Free-Standing Electric Range
Model: JBP28DRBB
Key Features
5.3 cu. ft. oven capacity
TrueTemp oven system
QuickSet IV oven controls
Coil heating elements
Big hearth window
Self-clean oven
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
5.3 cu. ft. oven capacity
Enough room to cook an entire meal at once
TrueTemp oven system
Even heat distribution and maximum oven control
QuickSet IV oven controls
Electronic touch pads make operation simple
Coil heating elements
Provide even heat and easy cleanup
Big hearth window
Makes monitoring of foods easy
Self-clean oven
Cleans the oven cavity without the need for scrubbing
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
FEATURES
| Configuration | Range with Storage Drawer |
| Element - Right Front | 8" 2600W 5-turn |
| Oven Features | Dual-Element Bake |
| Cleaning Time | Variable with Delay Clean Option |
| Lift-Up Cooktop With Support Rods | Yes |
| Storage Drawer Features | Removable Full-Width |
| Oven Interior | Interior Oven Light |
| Oven Control Features | Variable Broil |
| Cooktop Burner Type | Coil |
| Oven Rack Features | Embossed Rack Positions |
| Element - Left Front | 6" 4-turn 1500W |
| Infinite Heat Controls | Yes |
| Temperature Management System | True Temp System |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean |
| Heating Element "ON" Indicator Light | Yes |
| Element - Left Rear | 8" 2600W 5-turn |
| Element - Right Rear | 6" 1500W 4-turn |
| Cooktop Surface | Porcelain-Enamel |
| Control Location | Backsplash |
| Dishwasher Safe Knobs | Yes |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 |
| Control Type | Touchpads |
| Cooking Technology | Traditional |
| Control Type | DigiTemp Temperature Display |
| Cooktop Surface | One-Piece Upswept |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override |
| Oven Control Features | Auto Self Clean |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | Delay Bake Option (Time Bake) |
| Oven Control Features | Delay Clean Option |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Oven "ON" Light |
| Oven Control Features | Preheat Oven Light |
| Oven Control Features | Self-Clean Cool Down Time Display |
| Oven Control Features | Self-Cleaning Cycling Light |
| Oven Control Features | Start Pad |
| Oven Features | 6-Pass Power Bake Element |
| Oven Rack Features | 2 Oven Racks |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Net Weight | 150 lb |
| Depth Without Handle | 25.375 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24-1/8 x 19-1/2 x 19-3/8 |
| Depth with Door Open | 47.625 in |
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 171 lb |
| Overall Depth | 27 3/4 in |
| Overall Height | 46 7/8 in |
| Overall Width | 29 7/8 in |
POWER / RATINGS
| KW Rating at 240V | 12.1 |
| Bake Wattage | 3410W |
| Amp Rating at 208V | 40 |
| Broiler Wattage | 3800W |
| KW Rating at 208V | 9.1 |
| Amp Rating at 240V | 40 |
APPEARANCE
| Oven Door Features | Frameless Lift-off Oven Door |
| Textured Steel Side Panels | Yes |
| Handle Design | D-shaped |
| Handle Color | Color-Matched |
| Color Appearance | Black |
| Oven Door Features | Big Hearth Oven Window |
| Oven Door Features | Black Frameless Glass Door |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24-1/8 x 19-1/2 x 19-3/8 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 46.88 in. |
| Length | 27.75 in. |
| Weight | 150 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 51.88 in. |
| Shipping Length | 32.75 in. |
| Shipping Weight | 190 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 190 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 22.49 ft³ |
| Dimensional Weight | 279.57 lbs. |
| Total of Cubes | 22.49 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 279.57 lbs. |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 5.30 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










