30" Free-Standing Gas Range - JGB630DEFBB
30" Free-Standing Gas Range
Model: JGB630DEFBB
















Product Video

30" Free-Standing Gas Range
Model: JGB630DEFBB
Key Features
12,500 BTU burner
Precise Simmer burner
Self-clean oven
5.0 cu. ft. oven capacity
Sealed cooktop burners
In-oven broil
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
12,500 BTU burner
Quickly produces high heat
Precise Simmer burner
Delicate foods don’t burn with low, even heat
Self-clean oven
Cleans the oven cavity without the need for scrubbing
5.0 cu. ft. oven capacity
Cook more dishes at once
Sealed cooktop burners
Contains spills and make cleaning quick and easy
In-oven broil
Healthy meals are hassle-free with in-oven broiling
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 30 in |
| Net Weight | 190 lb |
| Depth Without Handle | 26.25 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 19 x 19 |
| Depth with Door Open | 46.25 in |
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 210 lb |
| Overall Depth | 28 3/4 in |
| Overall Height | 46 1/4 in |
| Height to Cooking Surface (in.) | 36 - 36.25 |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 19 x 19 |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 46.25 in. |
| Length | 28.75 in. |
| Weight | 190 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 51.25 in. |
| Shipping Length | 33.75 in. |
| Shipping Weight | 230 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 230 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 23.08 ft³ |
| Dimensional Weight | 286.98 lbs. |
| Total of Cubes | 23.08 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 286.98 lbs. |
FEATURES
| Configuration | Range with Storage Drawer |
| Ignition System | Electronic |
| Burner - Right Rear | 5,000 BTU Precise Simmer |
| Interior Oven Light | 1 Incandescent |
| Fuel Type | Natural Gas |
| Cooktop Burner Type | Sealed |
| Oven Rack Features | 2 Oven Racks |
| Burner - Left Rear | 9,500 BTU |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean |
| Product Type | Free-Standing Single Oven |
| Cooktop Type | Standard Grates |
| Cooktop Burner Grate Material | Extra-Heavy Steel |
| Burner - Right Front | 12,500 BTU |
| Burner - Left Front | 9,500 BTU |
| Drawer Type | Storage |
| Control Type | Electronic Touch |
| One-Piece Drip Pans | Optional Accessory |
| Cooking Technology | Traditional |
| Cooktop Surface | One-Piece Upswept |
| Oven Control Features | Auto Self Clean |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Cooktop Surface | Porcelain-Enamel |
| Cooktop Surface | Black |
| Oven Control Features | Control Lock Capability |
| Oven Control Features | Delay Bake Option |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
APPEARANCE
| Cooktop Burner Grate Color | Matte Black |
| Oven Door Features | Big View Oven Window |
| Handle | Designer Style |
| Control Knobs | Color-Matched |
| Color Appearance | Black on Black |
| Handle | Color-Matched |
ACCESSORIES
| LP Conversion Kit | Included |
POWER / RATINGS
| Top Burner BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | (1) 12.5; (2) 9.5, (1) 5.0 |
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
| Top Burner BTU Rating - LP (000's BTU's) | (2) 9.5; (1) 11.0; (1) 5.0 |
| Bake/Broiler BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | 16.0 Bake / 13.5 Broiler |
| Bake/Broiler BTU Rating - LP (000's BTU's) | 16.0 Bake / 12.0 Broiler |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 5.00 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










