30" Free-Standing Electric Range - JBP70BKBB
30" Free-Standing Electric Range
Model: JBP70BKBB






30" Free-Standing Electric Range
Model: JBP70BKBB
Key Features
Self-clean oven
Super-large 5.3 cu. ft. oven capacity
TrueTemp system
Dual size ribbon elements
Ceramic glass cooktop
QuickSet IV oven controls
Big hearth window
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Self-clean oven
Conveniently cleans the oven cavity without the need for scrubbing
Super-large 5.3 cu. ft. oven capacity
Provides an impressively large oven interior to cook more dishes and large meals at once
TrueTemp system
Delivers even heat distribution and maximum oven control
Dual size ribbon elements
Offers a convenient choice of using a 9" or 6" on one and a 12" or 9" on the other heating element, depending on the size of the pan
Ceramic glass cooktop
A smooth cooktop surface makes cleaning quick and easy
QuickSet IV oven controls
Feature an easy to use design which allows you to set precise cooking temperatures
Big hearth window
Features an enhanced shape to add an elegant appearance and make viewing trouble-free
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
FEATURES
| 6"/9" Dual Heating Element | 1 Ribbon (2,500W) |
| Configuration | Range with Storage Drawer |
| Oven Features | Dual-Element Bake |
| Cleaning Time | Variable with Delay Clean Option |
| Storage Drawer Features | Removable Full-Width |
| Interior Oven Light | Yes |
| Oven Control Features | Variable Broil |
| Oven Rack Features | 2 Oven Racks |
| Cooktop Burner Type | Smoothtop |
| Infinite Heat Controls | Yes |
| Temperature Management System | True Temp System |
| 6" Heating Element(s) | 2 Ribbon (1,500W) |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean |
| Hot Surface Indicator Lights | 1 |
| Heating Element "ON" Indicator Light | Yes |
| 9"/12" Dual Heating Element | 1 Ribbon (3,000W) |
| Cooktop Surface | Patterned Black on Black Glass Ceramic |
| Preheated Oven Light | Display |
| Control Location | Backsplash |
| Dishwasher Safe Knobs | Yes |
| Control Type | Touchpads |
| Cooking Technology | Traditional |
| Control Type | QuickSet IV |
| Control Type | DigiTemp Temperature Display |
| Cooktop Burner Type | Radiant |
| Cooktop Surface | One-Piece Upswept |
| Oven Control Features | Delay Bake Option (Time Bake) |
| Oven Control Features | C° or F° Programmable |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override |
| Oven Control Features | Auto Self Clean |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Self-Cleaning Cycling Light |
| Oven Control Features | Self-Clean Cool Down Time Display |
| Oven Control Features | Oven "ON" Light |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | Delay Clean Option |
| Oven Control Features | Mis-Wire Detection |
| Oven Features | 6-Pass Power Bake Element |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Net Weight | 156 lb |
| Depth Without Handle | 25.375 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24-1/8 x 19-1/2 x 19-3/8 |
| Depth with Door Open | 47.625 in |
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 176 lb |
| Overall Depth | 27 3/4 in |
| Overall Height | 46 7/8 in |
| Overall Width | 29 7/8 in |
POWER / RATINGS
| KW Rating at 240V | 12.0 |
| Amp Rating at 208V | 40 |
| KW Rating at 208V | 9.0 |
| Amp Rating at 240V | 40 |
APPEARANCE
| Oven Door Features | Frameless Lift-off Oven Door |
| Handle | Color-Matched High-Gloss |
| Color Appearance | Black on Black |
| Oven Door Features | Big Hearth Oven Window |
| Oven Door Features | Black Frameless Glass Door |
CAPACITY
| Unit Capacity | Super Large Oven |
| Total Capacity (cubic feet) | 5.30 cu ft |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
ACCESSORIES
| Cooktop Cleaning | Sponge |
| Cooktop Cleaning | Cream |
| Cooktop Cleaning | Included |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24-1/8 x 19-1/2 x 19-3/8 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 46.88 in. |
| Length | 27.75 in. |
| Weight | 156 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 51.88 in. |
| Shipping Length | 32.75 in. |
| Shipping Weight | 196 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 196 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 22.49 ft³ |
| Dimensional Weight | 279.57 lbs. |
| Total of Cubes | 22.49 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 279.57 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










